Pethő Menyhért

Mezőgazdasági növények élettana


A víz jelentősége a növény életében

A víz általános életfeltétel, nélküle élet elképzelhetetlen. Ennek oka, hogy a földi élet hidrofil biokolloidokhoz kötött. A plazmakolloidokat a hidrátburok teszi stabilissá. A dehidrált plazma koagulálódik, a kolloid részecskék kicsapódnak. A víz érdekes sajátossága dipólos természete, ami abból adódik, hogy a molekulán belül az elektroneloszlás nem szimmetrikus, ezért pozitív és negatív jellegű pólusa van, ami meghatározza viselkedését elektromos töltésű részecskék környezetében. A hidrofil kolloidok és az ionok e poláros molekulákat vonzzák, felületükön megkötik. E jelenséget hidratációnak nevezzük. A hidratáció következtében a kolloid részecskék körül töltésüknek megfelelő vastagságú vízburok (hidrátburok) alakul ki. A részecskék közvetlen felületén elhelyezkedő vízmolekulák nagy erővel kötődnek, s szigorúan orientáltak. A hidrátburok külső rétegében elhelyezkedő vízmolekulák kevésbé kötődnek, másrészt az orientáltság sem olyan kifejezett. Hidratáció következtében a kolloidok megduzzadnak, vízburkukat elvesztve pedig a részecskék egymáshoz közelebb kerülnek, a plazma zsugorodik. Ugyanakkor a víz molekulái a dipólus jellegből adódóan asszociálódnak, 5–6 tagú láncokat alkotnak. A hőmérséklet csökkenésével a vízmolekulák asszociációja erősödik; ez is egyik oka, hogy hideg talajokon a vízfelvétel akadályozott.

Mezőgazdasági növények élettana

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 831 6

A viszonylag bőséges külföldi és szegényes hazai növényélettani tankönyvek, kézikönyvek mellett alig találkozunk a szántóföldi növénytermesztés és kertészet elméleti megalapozását szolgáló növényélettani munkákkal.

Ezt a hiányt pótolta a jelen munka 1984-es kiadása. A három évtizedes egyetemi oktatói tapasztalatokkal kialakított tematika hangsúlyozottan foglalkozott a termesztett növények szervesanyag-termelésének növényélettani alapjaival.

Az új tudományos eredmények alapján átdolgozott mű hangsúlyos része az anyagcsere-élettan, a bioreguláció, a stresszfiziológia, valamint a termésképzés élettana. A kézikönyv hasznos segítséget nyújt a növényélettan hazai felsőoktatásában, ugyanúgy hasznosíthatják a korábban végzett szakemberek is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-mezogazdasagi-novenyek-elettana//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave