Pethő Menyhért

Mezőgazdasági növények élettana


Az öntözés hatása a gyökérrendszer fejlettségére és aktivitására

Az öntözéssel elérhető kiegyenlített vízellátás esetén a növények gyökérzete mélyebbre hatol, az aktív felszívófelület jelentősen nagyobb, mint száraz művelés esetén (122. ábra). Ez nem csupán a növény vízgazdálkodása szempontjából kedvező. A gyökérzetrendszer fejlettsége, még inkább aktív felszívófelületének nagysága termésmeghatározó tényező. A gyökérzet ugyanis nem csupán felszívja a vizet és a tápanyagokat, s ezzel fenntartja a kellő víztelítettséget és ellátja a növényt a szintetikus folyamatokhoz szükséges ásványi anyagokkal, hanem benne a felvett tápanyagok át is alakulnak. Pl. a felvett nitrát jelentős része redukálódik, a keletkezett ammónia asszimilálódik, és aminonosavak, amidok formájában jut el a föld feletti szervekbe. Számos vegyület (pl. nikotin) szintézisének helye is a gyökérzet. A hajtásnak bizonyos vitaminokkal és hormonokkal való ellátásában a gyökérzet szintén meghatározó. Ez utóbbiak közül ki kell emelni a citokinineket, amelyek a gyökerekben szintetizálódnak, és döntő módon meghatározzák a föld feletti szervek növekedését, fejlődését. Ha tehát ésszerű öntözéssel a növényt dús gyökérzet kifejlesztéséhez segítjük, az ott termelődő több citokinin hatására az asszimiláló felület és várhatóan a termés is nagyobb lesz.
122. ábra Az öntözés hatása a szemtelítődés fázisában levő tavaszi búza gyökérrendszerének fejlettségére. 1: öntözés nélkül; 2: vetés előtti tározó öntözés; 3: öntözés a vegetációs periódusban is (Petinov, 1965)

Mezőgazdasági növények élettana

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 831 6

A viszonylag bőséges külföldi és szegényes hazai növényélettani tankönyvek, kézikönyvek mellett alig találkozunk a szántóföldi növénytermesztés és kertészet elméleti megalapozását szolgáló növényélettani munkákkal.

Ezt a hiányt pótolta a jelen munka 1984-es kiadása. A három évtizedes egyetemi oktatói tapasztalatokkal kialakított tematika hangsúlyozottan foglalkozott a termesztett növények szervesanyag-termelésének növényélettani alapjaival.

Az új tudományos eredmények alapján átdolgozott mű hangsúlyos része az anyagcsere-élettan, a bioreguláció, a stresszfiziológia, valamint a termésképzés élettana. A kézikönyv hasznos segítséget nyújt a növényélettan hazai felsőoktatásában, ugyanúgy hasznosíthatják a korábban végzett szakemberek is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-mezogazdasagi-novenyek-elettana//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave