Pethő Menyhért

Mezőgazdasági növények élettana


A gyökér vízfelvételét befolyásoló talajtani tényezők

A gyökér vízfelvétele szempontjából alapvető a talajban levő víz hozzáférhetősége. Nem elhanyagolhatók azonban a talaj fizikai sajátosságai sem. Pl. a tömődött, cserepes talajokban a gyökér növekedése gátolt, ami kihat a vízfelvételre is. Sós talajokon pedig a talajoldat nagy ozmotikus koncentrációja akadályozza a kevésbé sótűrő növények vízfelvételét. Sós talajokon ezért jellegzetes sótűrő, ún. halofiton növényzet alakul ki. E növényekre jellemző egyrészt a sejtnedv nagy ozmotikus potenciálja, másrészt az ozmotikus potenciált szabályozó képesség (ozmoreguláció). Szikes talajainkon megfigyelhetjük, hogy a fölösleges sót az ott élő növények képesek a levelükön leadni, ugyanakkor szükség esetén (aszályban) sóakkumulációra is képesek.

Mezőgazdasági növények élettana

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 831 6

A viszonylag bőséges külföldi és szegényes hazai növényélettani tankönyvek, kézikönyvek mellett alig találkozunk a szántóföldi növénytermesztés és kertészet elméleti megalapozását szolgáló növényélettani munkákkal.

Ezt a hiányt pótolta a jelen munka 1984-es kiadása. A három évtizedes egyetemi oktatói tapasztalatokkal kialakított tematika hangsúlyozottan foglalkozott a termesztett növények szervesanyag-termelésének növényélettani alapjaival.

Az új tudományos eredmények alapján átdolgozott mű hangsúlyos része az anyagcsere-élettan, a bioreguláció, a stresszfiziológia, valamint a termésképzés élettana. A kézikönyv hasznos segítséget nyújt a növényélettan hazai felsőoktatásában, ugyanúgy hasznosíthatják a korábban végzett szakemberek is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-mezogazdasagi-novenyek-elettana//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave