Pethő Menyhért

Mezőgazdasági növények élettana


A növények tápanyagfelvétele

A talajba műtrágyázással bevitt, és a talaj szerves anyagainak mineralizációja során keletkező ásványi anyagok megkötődnek a talajkolloidok felületén. A talaj ásványianyag-készletének egy része tehát kolloidokhoz kötött, más része a talaj vizes fázisában oldott állapotban található (talajoldat). A két fázis között egyensúly alakul ki: töményebb talajoldatból a kolloidok felületén anyagok kötődnek meg (adszorpció), a tápanyagfelvétel során híguló talajoldatba pedig a kolloidok felületén megkötött anyagok oldatba mennek (deszorpció). A talaj vizes fázisában a diffúzió a koncentrációkülönbségek kiegyenlítődéséhez vezet, ezért anyagvándorlás indul meg a távolabbi talajrészecskék irányából a gyökérfelszín felé (124. ábra). E jelenségek részletes tárgyalása a talajtan és az agrokémia feladata, míg a gyökerek anyagfelvételét, valamint a felvett anyagoknak a felhasználás helyére szállítását, asszimilálását a növényélettan tárgyalja.

Mezőgazdasági növények élettana

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 831 6

A viszonylag bőséges külföldi és szegényes hazai növényélettani tankönyvek, kézikönyvek mellett alig találkozunk a szántóföldi növénytermesztés és kertészet elméleti megalapozását szolgáló növényélettani munkákkal.

Ezt a hiányt pótolta a jelen munka 1984-es kiadása. A három évtizedes egyetemi oktatói tapasztalatokkal kialakított tematika hangsúlyozottan foglalkozott a termesztett növények szervesanyag-termelésének növényélettani alapjaival.

Az új tudományos eredmények alapján átdolgozott mű hangsúlyos része az anyagcsere-élettan, a bioreguláció, a stresszfiziológia, valamint a termésképzés élettana. A kézikönyv hasznos segítséget nyújt a növényélettan hazai felsőoktatásában, ugyanúgy hasznosíthatják a korábban végzett szakemberek is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-mezogazdasagi-novenyek-elettana//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave