Pethő Menyhért

Mezőgazdasági növények élettana


A levegő molekuláris nitrogénjének megkötése

A levegő elemi nitrogénjének megkötésére szabadon élő és szimbiotikus mikroorganizmusok képesek. Pillangósvirágú növényeink (bab, borsó, szója, lucerna, lóhere, csillagfürt) gyökerein Rhizobium fajok (R. phaseoli, R. leguminosarum, R. trifolii, R. lupini) élnek, többé-kevésbé faj specifikusan. Egyéb növények (Alnus, Eleagnus stb.) gyökerein elsősorban sugárgombák kötnek nitrogént. A szabadon élő, N2-fixálásra képes mikroszervezetek a prokarioták közül kerülnek ki (kékalgák és baktériumok). Legismertebb szabadon élő N-kötő baktériumok az Azotobacter fajok, a Clostridium pasteurianum, a Klebsiella pneumoniae. Bár a szabadon élő mikroszervezetek szerepe vitatott, talajainkon a Clostridium fajok N-kötése valószínűleg jelentős. Gazdasági jelentőségük azonban a pillangósokkal szimbiózisban élő Rhizobium fajoknak nagyobb. Ezek évente és hektáronként mintegy 50–250 kg N-t kötnek meg.

Mezőgazdasági növények élettana

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 831 6

A viszonylag bőséges külföldi és szegényes hazai növényélettani tankönyvek, kézikönyvek mellett alig találkozunk a szántóföldi növénytermesztés és kertészet elméleti megalapozását szolgáló növényélettani munkákkal.

Ezt a hiányt pótolta a jelen munka 1984-es kiadása. A három évtizedes egyetemi oktatói tapasztalatokkal kialakított tematika hangsúlyozottan foglalkozott a termesztett növények szervesanyag-termelésének növényélettani alapjaival.

Az új tudományos eredmények alapján átdolgozott mű hangsúlyos része az anyagcsere-élettan, a bioreguláció, a stresszfiziológia, valamint a termésképzés élettana. A kézikönyv hasznos segítséget nyújt a növényélettan hazai felsőoktatásában, ugyanúgy hasznosíthatják a korábban végzett szakemberek is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-mezogazdasagi-novenyek-elettana//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave