Pethő Menyhért

Mezőgazdasági növények élettana


A magasabb rendű növények fehérjeszintézisének szabályozása

A növények fehérje (enzim)-készlete az ontogenezis során változik, ami együtt jár új szervek, új fiziológiai funkciók megjelenésével. Ez azt mutatja, hogy a differenciálódás során a fehérjeszintetizáló rendszer aktivitása — értve alatta a transzkripció és a transzláció folyamatát is — megváltozik. A lényeg megértéséhez egy kis kitérőt kell tennünk. Az előzőkben már hivatkoztunk a regenerációra. Egy differenciálódott, meghatározott enzimkészlettel rendelkező szervből, esetenként egyetlen epidermiszsejtből egész növény regenerálódhat (l. kertészeti növények dugványozása). Ez azt mutatja, hogy differenciálódás során nem a genetikai készlet csökken, hanem a gének aktivitása változik meg, bizonyos gének inaktiválódnak. A regeneráció során az inaktív gének visszanyerik aktivitásukat.

Mezőgazdasági növények élettana

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 831 6

A viszonylag bőséges külföldi és szegényes hazai növényélettani tankönyvek, kézikönyvek mellett alig találkozunk a szántóföldi növénytermesztés és kertészet elméleti megalapozását szolgáló növényélettani munkákkal.

Ezt a hiányt pótolta a jelen munka 1984-es kiadása. A három évtizedes egyetemi oktatói tapasztalatokkal kialakított tematika hangsúlyozottan foglalkozott a termesztett növények szervesanyag-termelésének növényélettani alapjaival.

Az új tudományos eredmények alapján átdolgozott mű hangsúlyos része az anyagcsere-élettan, a bioreguláció, a stresszfiziológia, valamint a termésképzés élettana. A kézikönyv hasznos segítséget nyújt a növényélettan hazai felsőoktatásában, ugyanúgy hasznosíthatják a korábban végzett szakemberek is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-mezogazdasagi-novenyek-elettana//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave