Pethő Menyhért

Mezőgazdasági növények élettana


Az auxinok felfedezése, kémiai felépítésük

Létezésükre már akkor voltak biztos adatok, amikor kémiai szerkezetüket még egyáltalán nem ismerték. Először Darwin (1880) kanáriköles csíranövények fényindukálta görbülését tanulmányozva mondta ki, hogy az egyoldalú megvilágítás hatására létrejövő görbülést egy ismeretlen anyag idézi elő. Ha a köles koleoptilcsúcsát levágta vagy sztaniollal árnyékolta, az egyoldali megvilágítás után a görbülés elmaradt. Ha a csúcs ép és fény éri, a görbülés akkor is bekövetkezik, ha a koleoptil alsó része beárnyékolt. Később mások igazolták, hogy e feltételezett anyag az árnyékos oldalon vándorol, mert a fénnyel ellentétes oldalon végzett bemetszések a görbülést megakadályozták. A megvilágított koleoptilcsúcsot zselatinnal visszaragasztva, a görbülés bekövetkezett, ami kétségtelenül bizonyította, hogy a csúcsból valamilyen anyag vándorol a fénnyel ellentétes oldalon lefelé, ami az árnyékos oldal fokozott megnyúlását, a koleoptil görbülését idézi elő. Igen lényeges kísérleteket végzett a magyar Paál Árpád (1919): a levágott koleoptilcsúcsot féloldalasan helyezte vissza a sötétben tartott koleoptil vágási felszínére, s a csúcs alatti oldalon egyoldali megvilágítás nélkül is fokozott növekedést kapott. Went (1928-ban) e technikát továbbfejlesztette. A levágott koleoptilcsúcsokat kis agarkockákra helyezte. A feltételezett növekedési anyag az agarba diffundált, amit azzal igazolt, hogy a kezelt agarkockákat a dekapitált koleoptilok csúcsára féloldalasan helyezte el, s görbülést kapott. Elsőként bizonyította, hogy a koleoptilok görbülését diffuzíbilis anyag okozza (184. ábra).
184. ábra Az auxinok felfedezéséhez vezető néhány fontosabb kísérlet (Wareing és Phillips, 1982)
185. ábra Fontosabb auxinok

Mezőgazdasági növények élettana

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 831 6

A viszonylag bőséges külföldi és szegényes hazai növényélettani tankönyvek, kézikönyvek mellett alig találkozunk a szántóföldi növénytermesztés és kertészet elméleti megalapozását szolgáló növényélettani munkákkal.

Ezt a hiányt pótolta a jelen munka 1984-es kiadása. A három évtizedes egyetemi oktatói tapasztalatokkal kialakított tematika hangsúlyozottan foglalkozott a termesztett növények szervesanyag-termelésének növényélettani alapjaival.

Az új tudományos eredmények alapján átdolgozott mű hangsúlyos része az anyagcsere-élettan, a bioreguláció, a stresszfiziológia, valamint a termésképzés élettana. A kézikönyv hasznos segítséget nyújt a növényélettan hazai felsőoktatásában, ugyanúgy hasznosíthatják a korábban végzett szakemberek is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-mezogazdasagi-novenyek-elettana//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave