L. Balogh Béni

Küzdelem Erdélyért

A magyar-román viszony és a kisebbségi kérdés 1940-1944 között


Román különbéke-próbálkozások és az 1944. augusztus 23-i fordulat

Az 1942–1944 közötti román béketapogatózások egymással gyakran összefonódó szálait Mihai Antonescu, az ellenzék (elsősorban Iuliu Maniu és C. I. C. Brătianu), valamint Mihály király és bizalmi emberei mozgatták.992 Akárcsak a magyar, a román kezdeményezések is hosszú ideig abból a téves feltételezésből indultak ki, hogy a nyugati hatalmak nem engedik át Európa keleti és középső felét a szovjeteknek, és Európa bolsevizálásának megakadályozása érdekében különbékét kötnek majd a németekkel. Kállayval ellentétben Ion Antonescu feltehetően a sztálingrádi ütközetet követően is hitt abban, hogy Németország képes megnyerni a háborút, és meggyőződéssel vallotta: Románia érdekét az szolgálja, ha kitart Hitler mellett.993 Azt azonban felismerte, hogy Németország katonai ereje egyedül nem elegendő a Szovjetunió legyőzésére, ezért úgy gondolta: meg kellene győzni a szövetséges nyugati hatalmak képviselőit arról, mekkora veszélyt jelent a szovjet hadsereg.994 Így az államvezető tudtával és jóváhagyásával 1942 őszétől egy új szakasz vette kezdetét a román külpolitikában: a fő cél továbbra is Észak-Erdély visszaszerzése és a szovjet fenyegetés kivédése maradt, ugyanakkor Mihai Antonescu – különböző titkos csatornákon keresztül – megpróbálta felvenni a kapcsolatot az angolszász hatalmak képviselőivel.

Küzdelem Erdélyért

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 112 7

E könyv a magyar-román viszonyt és az ehhez elválaszthatatlanul kapcsolódó kisebbségi kérdést vizsgálja az 1940. augusztus 30-án kihirdetett második bécsi döntés és a háborúból való 1944. augusztus 23-i román kiugrás közötti időszakban. Műfaját tekintve diplomáciatörténeti mű. A fő hangsúly a kétoldalú viszony alakulásán, a „hagyományosnak" számító politikai-diplomáciai aspektusok elemzésén van, a kisebbségi kérdést ennek függvényében tárgyalja.

A kötet nem csak a téma kutatóinak, hanem az Erdély sorsa iránt érdeklődő szélesebb olvasóközönségnek is jó szívvel ajánlható. A második bécsi döntésnek és az ezt követő négy évnek ugyanis napjainkig ható következményei vannak, és mind a magyar, mind a román köztudatban elevenen él az emléke. A magyar és a román levéltárak anyagai, a diplomáciai okmánytárak, a szakirodalom, a sajtó, valamint a korabeli szereplők visszaemlékezései alapján megírt mű ezért a mára nézve is sok tanulsággal szolgál. Egyben segít eligazodni a 20. századi magyar−román viszony bonyolult szövevényében, ugyanakkor hiteles képet fest az Erdély birtoklásáért folytatott küzdelem egyik legizgalmasabb, sorsdöntő időszakáról.

Hivatkozás: https://mersz.hu/l-kuzdelem-erdelyert//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave