Kremmer Tibor, Torkos Kornél

Elválasztástechnikai módszerek elmélete és gyakorlata


Származékképzési eljárások az elválasztástechnikában

Az elválasztott vegyületek érzékeny és specifikus kimutatása, detektálása az elválasztástechnikai módszerek alapvető igénye. A detektálás módja a vizsgált anyagok fizikai és kémiai tulajdonságait figyelembe véve igen változatos lehet (UV–VIS, infravörös fényelnyelés, fluoreszcencia, lumineszcencia, törésmutató, CD, forgatóképesség, vezetőképesség, tömegspektrometria stb.) és a műszeres analízis részét képezi. A származékképzés az elválasztástechnikákban leggyakrabban arra irányul, hogy a kiindulási vegyületből olyan származékot hozzon létre, amelynek megváltozott tulajdonságai lehetőséget adnak egy érzékenyebb, esetleg fajlagosabb detektálási mód alkalmazására. Klasszikus példa erre a látható fényben nem érzékelhető anyagok színes vegyület formájában történő kimutatása és mérése, pl. a papír, majd rétegkromatográfiában kifejlesztett előhívó reagensek és in situ színreakciók alkalmazása. A gázkromatográfia megoldotta az illékony vegyületek elválasztását és az illékony származékok előállításával lehetővé tette számos nem illékony anyag vizsgálatát is. A folyadékkromatográfiás eljárásokban a származékképzési és az oldószerekben (áramló fázisban) alkalmazható detektálási módszerek rendkívüli módon kiterjesztették a vizsgálható vegyületek számát. A gázkromatográfiával ellentétben, a folyadékkromatográfiában az illékony vegyületek vizsgálata az áramló fázisban jól oldódó és detektálható, nem illékony származékok elkészítésére irányul.

Elválasztástechnikai módszerek elmélete és gyakorlata

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 109 7

Az elválasztási műveletek kezdetleges vagy kifinomult formái (fajtázás, szitálás, szűrés stb.) ősidők óta az alapvető emberi tevékenységek közé tartoznak. Fejlődésük az ókortól kezdve a középkori alkimistákon keresztül az újkor és az ipari forradalom eredményein át a modern tudományos és technikai eljárásokig az emberiség kultúrtörténetének jelentős részét képezi. Általában megállapítható, hogy a különböző elválasztástechnikák tapasztalati úton, az anyagi világ jelenségeinek és törvényszerűségeinek megismerésével szoros kölcsönhatásban, annak részeként és igényeként alakultak ki.

Könyvünk az egyetemi tananyagot kiegészítve az elméleti alapok tárgyalásán túlmenően az elválasztástechnika modern módszereiről (mintaelőkészítés, kromatográfia, elektroforézis és ultracentrifugálás) és fontosabb alkalmazási területeiről kíván áttekintést adni. Az egyes fejezetekben bemutatott gyakorlati példák a (bio)analitikában, a biológiai és biokémiai kutatásokban, laboratóriumi diagnosztikában dolgozó szakemberek széles körének érdeklődését figyelembe véve főleg a biotechnológia, az élettan és a kórélettan szempontjából fontos alkalmazási területeken és vegyületcsoportokon (enzimek, fehérjék, gliko- és lipoproteinek, mono- és oligoszacharidok, nukleozidok, nukleotidok stb.) kívánják bemutatni a korszerű elválasztástechnikai módszerek széles spektrumát és alkalmazhatóságát.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kremmer-torkos-elvalasztastechnikai-modszerek-elmelete-es-gyakorlata//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave