Kremmer Tibor, Torkos Kornél

Elválasztástechnikai módszerek elmélete és gyakorlata


Származékképzés az UV–VIS detektálásban

A folyadékkromatográfiában általánosan alkalmazott UV-VIS (különösen a diódasoros) detektorok viszonylagos érzéketlensége és gyakran a célvegyületek elnyelési spektruma nem teszi lehetővé a megfelelően alacsony kimutatási és mérési határok (LOD, LOQ) elérését. Ezen a származékképzés egy kromofor csoport bevitelével több nagyságrendet javíthat. Előnyös, ha ez a csoport kisméretű, nem poláris, egy adott hullámhosszon nagy moláris abszorbciós koefficienssel (∊) rendelkezik, és a kromatográfiás elválasztást lehetőség szerint csak kismértékben befolyásolja. Általában > 10000 értékeknél nanogrammos kimutatási határ érhető el. A minta egyéb (szennyező) vegyületeinek zavaró hatása elkerülhető, ha a származékképzéssel a látható tartományban detektálható termékek keletkeznek. Az UV–VIS detektálásra alkalmas csoportokra jellemző példák a 7.2.1.1. táblázatban találhatók.

Elválasztástechnikai módszerek elmélete és gyakorlata

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 109 7

Az elválasztási műveletek kezdetleges vagy kifinomult formái (fajtázás, szitálás, szűrés stb.) ősidők óta az alapvető emberi tevékenységek közé tartoznak. Fejlődésük az ókortól kezdve a középkori alkimistákon keresztül az újkor és az ipari forradalom eredményein át a modern tudományos és technikai eljárásokig az emberiség kultúrtörténetének jelentős részét képezi. Általában megállapítható, hogy a különböző elválasztástechnikák tapasztalati úton, az anyagi világ jelenségeinek és törvényszerűségeinek megismerésével szoros kölcsönhatásban, annak részeként és igényeként alakultak ki.

Könyvünk az egyetemi tananyagot kiegészítve az elméleti alapok tárgyalásán túlmenően az elválasztástechnika modern módszereiről (mintaelőkészítés, kromatográfia, elektroforézis és ultracentrifugálás) és fontosabb alkalmazási területeiről kíván áttekintést adni. Az egyes fejezetekben bemutatott gyakorlati példák a (bio)analitikában, a biológiai és biokémiai kutatásokban, laboratóriumi diagnosztikában dolgozó szakemberek széles körének érdeklődését figyelembe véve főleg a biotechnológia, az élettan és a kórélettan szempontjából fontos alkalmazási területeken és vegyületcsoportokon (enzimek, fehérjék, gliko- és lipoproteinek, mono- és oligoszacharidok, nukleozidok, nukleotidok stb.) kívánják bemutatni a korszerű elválasztástechnikai módszerek széles spektrumát és alkalmazhatóságát.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kremmer-torkos-elvalasztastechnikai-modszerek-elmelete-es-gyakorlata//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave