Maynard Smith John, Szathmáry Eörs

A földi élet regénye

Az élet születésétől a nyelv kialakulásáig


Fotoszintetizáló mitokondriumok?

Érdemes elgondolkozni azon is, hogy vajon mi volt a mitokondrium megtartásának a kezdeti előnye. Az ATP szintézis nemigen lehetett, mert a „hordó csapra veréséhez” csap kell, ez pedig jellegzetesen az eukarióta gazdasejt találmánya. Tom Cavalier-Smith részletesen kidolgozta azt a hipotézist, hogy valójában a kezdeti előny a fotoszintézis volt! Nem, nem tévedés: a gondolatmenet kiindulópontja az, hogy a mitokondriumok ma szabadon élő rokonai, a bíborbaktériumok fotoszintetizálnak (habár csak egy fotorendszerük van, és oxigént nem termelnek – ebben különböznek a cianobaktériumoktól). Igen figyelemreméltó, hogy a fotoszintetikus egysejtűek jó szokása, hogy a termelt anyag egy részét kiengedik a környezetbe. Ennek az okain érdemes elgondolkozni, de a tény attól még tény marad. Ezzel szemben nem ismerünk olyan esetet, melyben egy sejt ATP-t fecskendezne a környezetébe. A bíbor nem-kén baktériumok tehát nemcsak a mitokondriumok rokonai, hanem bekebelezésük azonnali előnnyel járhatott a gazdasejt számára, fotoszintetikus termékek formájában, s később ezt csak „finomítani” kellett.

A földi élet regénye

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 104 2

1995-ben jelent meg a The Major Transitions in Evolution című átfogó mű Szathmáry Eörs és az azóta elhunyt Maynard Smith tollából, melyet sokan az elmúlt száz év egyik legfontosabb evolúcióról szóló művének tartanak. Az ennek nyomán született összefoglaló könyv magyarul először 2000-ben jelent meg. A téma művelése természetesen nem állt meg, most az Olvasó az Oxford University Press engedélyével egy korszerűsített és bővített kiadást tart a kezében.

Az élő szervezetek lenyűgözően bonyolultak. Minél többet tudunk meg róluk - biokémiájukról, anatómiájukról, viselkedésükről -, annál inkább megdöbbenünk az evolúciós alkalmazkodás felfedezett részletein. E könyv a művelt olvasó számára az evolúció új képét kínálja, melynek magja az a felismerés, hogy az evolúció során történt néhány gyökeres változás az örökletes információ tárolásában, kifejeződésében és átadásában, amelyek egyszersmind a komplexitás növekedését is lehetővé tették. Ezzel párhuzamosan gyakran tapasztaljuk, hogy a korábban függetlenül szaporodó replikátorok (másolódni képes molekulák, sejtek, organizmusok) magasabb evolúciós egységbe szerveződnek. Ha az alacsonyabb szint evolúcióját a magasabb nem tartaná kordában, mi sem lennénk itt. A folyamatokat kísérő munkamegosztás szintén a komplexitás növekedésének irányába hatott.

A szerzők a könyvben az evolúció nagy lépéseit tekintik át az első replikátorok sejtekké szerveződésétől az emberi nyelvkészség kialakulásáig.

Hivatkozás: https://mersz.hu/maynard-smith-szathmary-a-foldi-elet-regenye//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave