Bartók István

"Sokkal magyarabbúl szólhatnánk és írhatnánk"

Irodalmi gondolkodás Magyarországon 1630–1700 között


Magyar grammatikák

A magyar grammatikai irodalom kezdeteivel, így a vizsgált korszakba eső munkákkal is sokan és sokat foglalkoztak. Régi magyar grammatikáinkat gyűjteményes kötetben Toldy Ferenc kiadta,61 némelyek újabb modem kiadásban is megjelentek. Részletes elemzések taglalják külföldi mintáikat, erényeiket és fogyatékosságaikat, a magyar nyelv és nyelvtudomány fejlődésében betöltött szerepüket.62 Mégsem tartom feleslegesnek vázlatos áttekintésüket. Az 1630–1700 közötti oktatási célú magyar grammatikáknak azokat a vonásait igyekszem összefoglalni – legnagyobbrészt a szakirodalmi konszenzus figyelembevételével –, amelyeket a korszak kritikatörténete számára a legfontosabbnak tartok.

"Sokkal magyarabbúl szólhatnánk és írhatnánk"

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 034 2

A könyv a korszak magyarországi és erdélyi szerzőinek elméleti munkásságát mutatja be, legnagyobbrészt eddig feldolgozatlan források feltárásával és rendszerezésével. Az értékelés alapja az összefüggés az európai mintákkal.

A hazai szerkesztésű kézikönyvek sorában először a grammatikai és a poétikai munkákat tárgyalja, a második részben a logikai, a harmadikban a retorikai összefoglalókat. Az utóbbiak között a világi ékesszólástant az egyházi retorikák követik: az imádkozás- és prédikációelméleti traktátusok. Az önálló kiadványok áttekintése után elszórt megjegyzésekből bontakoznak ki a korabeli szerzőknek az irodalomra vonatkozó jellemző elgondolásai, különös tekintettel a stiláris követelményekről és a fordításirodalom kérdéseiről megfogalmazott nézetekre.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bartok-sokkal-magyarabbul-szolhatnank-es-irhatnank//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave