Bartók István

"Sokkal magyarabbúl szólhatnánk és írhatnánk"

Irodalmi gondolkodás Magyarországon 1630–1700 között


ÖSSZEGZÉS

Amint azt könyvem bevezetőjében is hangsúlyoztam, nem vállalkozhattam arra, hogy az 1630–1700 közti korszak irodalmi gondolkodásának mindenre kiterjedő, ugyanakkor a legapróbb részleteket is feltáró összképét adjam. A túlnyomórészt latin nyelvű kézikönyvek és a kapcsolódó kérdéskörök áttekintésével vajon mennyivel jutottunk közelebb a korszak magyar kritikatörténetéhez? Az ide tartozó anyagok rendszerezésével, jellemzésével és egyes munkák részletesebb vizsgálatával szerettem volna megkönnyíteni a tájékozódást a kutatás számára nem túlságosan ismert területen, egyszersmind feltárni és megfogalmazni a vizsgált témakörök legfontosabbnak ítélt vonásait.

"Sokkal magyarabbúl szólhatnánk és írhatnánk"

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 034 2

A könyv a korszak magyarországi és erdélyi szerzőinek elméleti munkásságát mutatja be, legnagyobbrészt eddig feldolgozatlan források feltárásával és rendszerezésével. Az értékelés alapja az összefüggés az európai mintákkal.

A hazai szerkesztésű kézikönyvek sorában először a grammatikai és a poétikai munkákat tárgyalja, a második részben a logikai, a harmadikban a retorikai összefoglalókat. Az utóbbiak között a világi ékesszólástant az egyházi retorikák követik: az imádkozás- és prédikációelméleti traktátusok. Az önálló kiadványok áttekintése után elszórt megjegyzésekből bontakoznak ki a korabeli szerzőknek az irodalomra vonatkozó jellemző elgondolásai, különös tekintettel a stiláris követelményekről és a fordításirodalom kérdéseiről megfogalmazott nézetekre.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bartok-sokkal-magyarabbul-szolhatnank-es-irhatnank//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave