Bartók István

"Sokkal magyarabbúl szólhatnánk és írhatnánk"

Irodalmi gondolkodás Magyarországon 1630–1700 között


A grammatikától a poétika felé

A magyar verselméleti gondolkodás kezdeteit kutatva Bán Imre és Kecskés András igen fontos poétikai munkákra hívta fel figyelmünket, kiemelve sok lényeges vonásukat. Ugyanakkor Kecskés András írja: „A magyarországi – és egyéb magyar vonatkozású – latin metrikák, valamint a belőlük sarjadt iskolai versgyakorlatok kritikai feldolgozása időszerű és hálásnak ígérkező feladat. Nyelv- és irodalomtudományunk története egyaránt értékes forrásanyaghoz jutna általa”.102 Messzemenően egyetértve az idézett szakasszal, hozzáteszem: a vizsgálódást a latin metrikák körén túl sem haszontalan kiterjeszteni. A grammatika és a poétika átfedéseinek megfigyelésével ugyanis tovább árnyalhatjuk a poétikai irodalomról alkotott képünket. Ebben a fejezetben mindössze egyetlen fogalom segítségével mutatok be néhány fontos mozzanatot a kor irodalmi gondolkodásából. A metaplasmust részletesen taglalják mind a grammatikák, mind a poétikák. Mibenlétét és a rokon fogalmakhoz való viszonyát illetően eltérnek a vélemények. A különböző kézikönyvekben fajtáit többféleképpen csoportosítják, számuk 6 és 20 között mozog, leggyakrabban 12-14 körül van.

"Sokkal magyarabbúl szólhatnánk és írhatnánk"

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 034 2

A könyv a korszak magyarországi és erdélyi szerzőinek elméleti munkásságát mutatja be, legnagyobbrészt eddig feldolgozatlan források feltárásával és rendszerezésével. Az értékelés alapja az összefüggés az európai mintákkal.

A hazai szerkesztésű kézikönyvek sorában először a grammatikai és a poétikai munkákat tárgyalja, a második részben a logikai, a harmadikban a retorikai összefoglalókat. Az utóbbiak között a világi ékesszólástant az egyházi retorikák követik: az imádkozás- és prédikációelméleti traktátusok. Az önálló kiadványok áttekintése után elszórt megjegyzésekből bontakoznak ki a korabeli szerzőknek az irodalomra vonatkozó jellemző elgondolásai, különös tekintettel a stiláris követelményekről és a fordításirodalom kérdéseiről megfogalmazott nézetekre.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bartok-sokkal-magyarabbul-szolhatnank-es-irhatnank//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave