Bartók István

"Sokkal magyarabbúl szólhatnánk és írhatnánk"

Irodalmi gondolkodás Magyarországon 1630–1700 között


Összegzés

Az adott korszak grammatikai irodalmának vizsgálatát összefoglalva elmondható, hogy a középfokú képzést illetően Magyarország és Erdély nem maradt el az európai átlagtól. A logikai–retorikai tanulmányokat megalapozó klasszikus nyelvi oktatáshoz használták az Európa-szerte elterjedt tankönyveket, kapcsolódva a néha több évszázados hagyományhoz. A latin grammatikusok közül Donatus is meg-megjelent, éppúgy, mint a későbbiek közül Alvarus vagy Melanchthon, illetve követőik. A hazai könyvkiadásban a két másik klasszikus nyelvet is képviselte egy-egy népszerű külföldi szerző, a holland református hebraista, Alting és a görög grammatikát író jezsuita Gretser. A Gyulafehérváron tanító német professzorok közül Alsted átfogó nyelvi programot valósított meg, mindhárom szent nyelv oktatásához állított össze tankönyveket; Bisterfeld Wendelinus frazeológiájának rövidített változatát adta ki. A pedagógiai reformtörekvések hatását mutatja Comenius tankönyveinek rengeteg megjelenése.

"Sokkal magyarabbúl szólhatnánk és írhatnánk"

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 034 2

A könyv a korszak magyarországi és erdélyi szerzőinek elméleti munkásságát mutatja be, legnagyobbrészt eddig feldolgozatlan források feltárásával és rendszerezésével. Az értékelés alapja az összefüggés az európai mintákkal.

A hazai szerkesztésű kézikönyvek sorában először a grammatikai és a poétikai munkákat tárgyalja, a második részben a logikai, a harmadikban a retorikai összefoglalókat. Az utóbbiak között a világi ékesszólástant az egyházi retorikák követik: az imádkozás- és prédikációelméleti traktátusok. Az önálló kiadványok áttekintése után elszórt megjegyzésekből bontakoznak ki a korabeli szerzőknek az irodalomra vonatkozó jellemző elgondolásai, különös tekintettel a stiláris követelményekről és a fordításirodalom kérdéseiről megfogalmazott nézetekre.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bartok-sokkal-magyarabbul-szolhatnank-es-irhatnank//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave