Bartók István

"Sokkal magyarabbúl szólhatnánk és írhatnánk"

Irodalmi gondolkodás Magyarországon 1630–1700 között


Misztikusok és prófétikusok

A nyelvi megformálás problémáival kapcsolatban rendkívül tanulságos Friedrich Heilernek az imádságról szóló monográfiája, a műfaj alapkérdéseinek sokszor kiadott „klasszikus standardműve”.367 A szerző vizsgálódásainak középpontjában a kereszténység áll, de kitér más vallásokra is. Megállapítása szerint a keresztény imádságirodalom formai gazdagsága egyrészt az ó-és újszövetségi vallás személyes voltából ered. A negatív megváltásvallások (például a buddhizmus) azt tanítják, hogy az üdvözülés feltétele az érzelemmentes lelkiállapot; a kereszténység viszont lehetővé teszi az érzelmek és gondolatok szabad kifejezését. A formai sokféleség másik oka a biblikus kereszténység és a hellenisztikus misztika összefonódása: ennek révén a különböző variációs lehetőségek bő tárháza jött létre.

"Sokkal magyarabbúl szólhatnánk és írhatnánk"

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 034 2

A könyv a korszak magyarországi és erdélyi szerzőinek elméleti munkásságát mutatja be, legnagyobbrészt eddig feldolgozatlan források feltárásával és rendszerezésével. Az értékelés alapja az összefüggés az európai mintákkal.

A hazai szerkesztésű kézikönyvek sorában először a grammatikai és a poétikai munkákat tárgyalja, a második részben a logikai, a harmadikban a retorikai összefoglalókat. Az utóbbiak között a világi ékesszólástant az egyházi retorikák követik: az imádkozás- és prédikációelméleti traktátusok. Az önálló kiadványok áttekintése után elszórt megjegyzésekből bontakoznak ki a korabeli szerzőknek az irodalomra vonatkozó jellemző elgondolásai, különös tekintettel a stiláris követelményekről és a fordításirodalom kérdéseiről megfogalmazott nézetekre.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bartok-sokkal-magyarabbul-szolhatnank-es-irhatnank//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave