Bartók István

"Sokkal magyarabbúl szólhatnánk és írhatnánk"

Irodalmi gondolkodás Magyarországon 1630–1700 között


Az imádság retorikája

A fenti vázlatos áttekintésből kitűnik, hogy a különféle vallási irányzatok kiemelkedő képviselői nem fordítottak különösebb gondot az imádság megfogalmazásának módjára, sőt, sokszor még a szavakat is feleslegesnek tartották. Ennek ellenére már a kereszténység legkorábbi évszázadaiból változatos, sokszor irodalmi értékű imádságok maradtak fenn. Akadtak, akik érdeklődni kezdtek a szövegek formai kérdései iránt. Ezek a szempontok csak fokozatosan kerülhettek előtérbe. Könnyen az „inventor” színében tűnhetett fel, aki az imádság régen kialakult formáit nem ismerte el, vagy az ősi megoldásokat retorikus összefüggésekkel próbálta leírni. Az ars orandi fejlődése szinte párhuzamos a prédikációelméletével: a retorikus törekvések „a tudományos ars praedicandi” vagy a „homiletikai forradalom” megjelenésével egy időben, a XIII. század elején vezettek minőségi változáshoz. Nem haszon nélkül való a folyamatot legalább főbb állomásai alapján nyomon követni; hiszen ezáltal válik láthatóvá, hogy a magyar – jelen esetben a XVII. századi magyar – ars orandi előzményei honnan erednek.

"Sokkal magyarabbúl szólhatnánk és írhatnánk"

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 034 2

A könyv a korszak magyarországi és erdélyi szerzőinek elméleti munkásságát mutatja be, legnagyobbrészt eddig feldolgozatlan források feltárásával és rendszerezésével. Az értékelés alapja az összefüggés az európai mintákkal.

A hazai szerkesztésű kézikönyvek sorában először a grammatikai és a poétikai munkákat tárgyalja, a második részben a logikai, a harmadikban a retorikai összefoglalókat. Az utóbbiak között a világi ékesszólástant az egyházi retorikák követik: az imádkozás- és prédikációelméleti traktátusok. Az önálló kiadványok áttekintése után elszórt megjegyzésekből bontakoznak ki a korabeli szerzőknek az irodalomra vonatkozó jellemző elgondolásai, különös tekintettel a stiláris követelményekről és a fordításirodalom kérdéseiről megfogalmazott nézetekre.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bartok-sokkal-magyarabbul-szolhatnank-es-irhatnank//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave