Maróth Miklós

Iszlám és politikaelmélet


A könyv datálásának nehézségei

A kérdést először a híres arab író és irodalmár, Dzsirdzsi Zeidán (Ğirğī Zaidān) vetette föl. Szerinte a kéziratban és a mű kőnyomatos kiadásában utalást találhatunk al-Mutaszim (al-Muʿtaṣim, 833–842) kalifára, akinek az idején ez a könyv íródott. Ez esetben szerzőnk nagyjából egy évszázaddal Ibn al-Muqaffa után élt. Könyvében számos okát sorolja föl annak, miért tekinti az al-Muʿtaṣim nevet elírásnak a helyes al-Musztaszim (al-Mustaʿṣim, 1242–1258) alak helyett, következésképp Ibn abí al-Rabí négy évszázaddal később élt, mint azt eddig föltételezték.40 Nézetét számos érvvel próbálja igazolni. Itt most csak kettőt ismertetek közülük, mivel ezek valóban megfontolandó tényekre hivatkoznak.


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 120 2

Létezik-e az iszlám világának állameszméje? Mi az umma és a saría? Mi az állam célja? Miről szól a medinai alkotmány? Hogy függ össze vallás és politika a muzulmán világban? Ki a kalifa, a vezír, a sejk és az imám? Hogyan értelmezzük az arab világ társadalmi folyamatait? Miért érdekelte az Omajjád kalifákat Arisztotelész és Nagy Sándor levelezése? Ki volt Alfarabi, Ibn Sziná és Al-Mávardí? Összeegyeztethető-e az iszlám és a modern politika?

A Pont könyvek sorozat új darabja, az Iszlám és politikaelmélet érthető és logikus válaszokkal szolgál, határozott pontokat téve a kérdőjelek helyére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/maroth-iszlam-es-politikaelmelet//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave