Maróth Miklós

Iszlám és politikaelmélet


A filozófusok politikaelmélete

Az eddigiekben megfigyelhettük, hogy az adab-irodalom politikaelmélete a görög rétorikában honos bizonyítási módszerekre támaszkodik.75 A téma bemutatásának és a nézetek elfogadtatásának két alapvető eszköze ennek megfelelően a gnóma és a paradeigma, azaz tekintélyes emberektől származó bölcs mondások, szentenciák, valamint kis történetek, azaz példák. A rétorikából tudjuk, hogy a gnómák voltaképpen hiányos szillogizmusok, azaz a deduktív bizonyítás eszközei is lehetnek; a példák pedig hiányos indukciók. Ilyeténképp tehát a rétorikában mind az induktív, mind a deduktív módszereknek megfeleltethető eszközök megtalálhatók. Az eddig ismertetett művekben mindenütt nagy számban szerepeltek tekintélyes emberektől származó bölcs mondások (gnómák), valamint a perzsa királyokról és az iszlám hőskorának ismert személyeiről szóló rövid történetek (paradeigmák). Az adab-irodalom körébe sorolható politikaelméleti művek tehát pontosan követik a görög rétorika hagyományait.


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 120 2

Létezik-e az iszlám világának állameszméje? Mi az umma és a saría? Mi az állam célja? Miről szól a medinai alkotmány? Hogy függ össze vallás és politika a muzulmán világban? Ki a kalifa, a vezír, a sejk és az imám? Hogyan értelmezzük az arab világ társadalmi folyamatait? Miért érdekelte az Omajjád kalifákat Arisztotelész és Nagy Sándor levelezése? Ki volt Alfarabi, Ibn Sziná és Al-Mávardí? Összeegyeztethető-e az iszlám és a modern politika?

A Pont könyvek sorozat új darabja, az Iszlám és politikaelmélet érthető és logikus válaszokkal szolgál, határozott pontokat téve a kérdőjelek helyére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/maroth-iszlam-es-politikaelmelet//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave