Dienes Zoltán

Mitől tudomány a pszichológia?


Előzmény: a logikai pozitivizmus

Popper 1902-ben a századeleji nyugati világ egyik értelmiségi és kulturális központjában, Bécsben született. A Popper bécsi évei alatt végbemenő nagyhatású tudományos forradalomnak és ezen belül elsősorban Einstein munkásságának jelentőségét a Bécsi Körben (Wiener Kreis), egy tudósokból és filozófusokból álló intellektuális mozgalom rendszeres találkozóin vitatták meg (olvasmányos életrajzi ismertetőért lásd Edmonds–Eidinow, 2001). A vitákat Moritz Schlick (1882–1936) vezette; a részvételhez az ő személyes meghívására volt szükség.1 A tagok sorában olyan személyiségek voltak, mint Kurt Gödel, a Gödel-tétel nyomán híressé vált matematikus; Rudolf Carnap és Carl Hempel filozófusok, Otto Neurath közgazdász. Az ő nevükhöz fűződik az a filozófiai irányzat, melyet logikai pozitivizmusnak hívnak. Érdemes kicsit megismerkedni a logikai pozitivizmussal ahhoz, hogy megértsük, mit utasít részben vissza Sir Karl filozófiája.

Mitől tudomány a pszichológia?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 843 9

Mitől tudomány a pszichológia? Milyen logika húzódik meg a pszichológiai kutatások mögött?

Alapvető fontosságú könyvében Dienes Zoltán a tudományfilozófia és a statisztika kulcsproblémáit mutatja be, melyek közvetlenül és húsba vágóan érintik a pszichológiai kutatás gyakorlatát. A könyv a kutatás és pszichológiaoktatás szempontjából megkerülhetetlen, a hallgatók számára mindeddig nem vagy nehezen hozzáférhető elméleti viták és nagy hatású gondolkodók köré épül. Dienes világos és gördülékeny stílusban ismerteti Popper, Kuhn és Lakatos, Neyman és Pearson, Bayes, Fisher és Royall elképzeléseit.

Széles körű tanítási tapasztalatából kiindulva a szerző példáit a pszichológia tudományos gyakorlatából meríti, így a könyv mind a pszichológiai kutatásmódszertan, mind pedig az elméleti és történeti témákkal foglalkozó szemináriumok és előadások ideális segédkönyve.

Azoknak az érdeklődő haladó tanulóknak és kutatóknak, akik használni szeretnék a könyvben bemutatott statisztikai megközelítéseket, a következő internetes oldalt javasoljuk: http://www.lifesci.sussex.ac.uk/home/Zoltan_Dienes/inference/.

"Egy jó tankönyv legyen jól tanulható, tanítható és számon kérhető. Ez a könyv mindhárom követelményt maximálisan kielégíti, ezenkívül nemcsak tanulságos, hanem szórakoztató olvasmány is: a klasszikus angol humor legkiválóbb hagyományaira épül." (Mérő László)

Hivatkozás: https://mersz.hu/dienes-mitol-tudomany-a-pszichologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave