Dienes Zoltán

Mitől tudomány a pszichológia?


Egy megjegyzés a fogalomalkotással kapcsolatban

Kuhn (1962) elképzelése, miszerint a tudományt és annak fogalmi struktúráját példák alapján sajátítjuk el, egy a kognitív tudományok területén végbemenő nagyobb forradalom előhírnöke volt. Egy fogalom elsajátítása során általában nem tanulunk meg egy explicit leírást a fogalomról (mint ahogy a múlt évszázad nagy részében gondolták). Rosch (1973) vezette be a pszichológiába azt a gondolatot, hogy például a kutya szó jelentésének megtanulása során elraktározunk emlékezetünkben egy kutya prototípust, mely később lehetővé teszi egy dolog kutyaként vagy nem kutyaként való kategorizációját annak függvényében, hogy az mennyire hasonlít a prototípusra. Így nincs szükség a tulajdonságoknak egy kizárólagos listájára, mely felsorolja a kutyaság szükséges és elégséges feltételeit. Brooks (1978) kimutatta továbbá, hogy képesek vagyunk megtanulni egy mesterséges nyelvtan szabályait pusztán azáltal, hogy memorizáljuk az egyes grammatikus szekvenciákat; a későbbi szekvenciákat így be tudjuk sorolni a tanult szekvenciákhoz való hasonlóságuk alapján. Az elképzelés, hogy a fogalmakat mintapéldányok alapján tanuljuk, meghatározó volt a fogalomalkotással foglalkozó pszichológiai kutatások szempontjából az 1980-as években. Szintén az 1980-as évek során lett átfogóan kifejlesztve az esetalapú következtetés elmélete a mérnöki tudományban és a mesterséges intelligenciában: meglehet, hogy az emberek nem explicit szabályok által érvelnek, hanem úgy, hogy segítségül hívják azt a korábban megtapasztalt szituációt, mely a legjobban emlékeztet a jelen helyzetre. Kuhn gondolata, miszerint a tudomány gyakorlatának elsajátítása (és általában a fogalmaké, lásd Kuhn, 1974) történhet egyes paradigmatikus esetek tanulásával, és nem (kizárólag) szabályok segítségével, megelőzte a korát (részletes tárgyalásért lásd Barker– Chen–Andersen, 2003).

Mitől tudomány a pszichológia?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 843 9

Mitől tudomány a pszichológia? Milyen logika húzódik meg a pszichológiai kutatások mögött?

Alapvető fontosságú könyvében Dienes Zoltán a tudományfilozófia és a statisztika kulcsproblémáit mutatja be, melyek közvetlenül és húsba vágóan érintik a pszichológiai kutatás gyakorlatát. A könyv a kutatás és pszichológiaoktatás szempontjából megkerülhetetlen, a hallgatók számára mindeddig nem vagy nehezen hozzáférhető elméleti viták és nagy hatású gondolkodók köré épül. Dienes világos és gördülékeny stílusban ismerteti Popper, Kuhn és Lakatos, Neyman és Pearson, Bayes, Fisher és Royall elképzeléseit.

Széles körű tanítási tapasztalatából kiindulva a szerző példáit a pszichológia tudományos gyakorlatából meríti, így a könyv mind a pszichológiai kutatásmódszertan, mind pedig az elméleti és történeti témákkal foglalkozó szemináriumok és előadások ideális segédkönyve.

Azoknak az érdeklődő haladó tanulóknak és kutatóknak, akik használni szeretnék a könyvben bemutatott statisztikai megközelítéseket, a következő internetes oldalt javasoljuk: http://www.lifesci.sussex.ac.uk/home/Zoltan_Dienes/inference/.

"Egy jó tankönyv legyen jól tanulható, tanítható és számon kérhető. Ez a könyv mindhárom követelményt maximálisan kielégíti, ezenkívül nemcsak tanulságos, hanem szórakoztató olvasmány is: a klasszikus angol humor legkiválóbb hagyományaira épül." (Mérő László)

Hivatkozás: https://mersz.hu/dienes-mitol-tudomany-a-pszichologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave