Dienes Zoltán

Mitől tudomány a pszichológia?


Relativizmus és posztmodernizmus

Bármennyire is homályos az igazság fogalma, mégis szükségünk van rá mindennapi életünk során. Az egy dologban való hit nem más, mint valaminek az igaza iránti elkötelezettség. Állítani valamit úgyszintén annyit tesz, mint elkötelezni magunkat az állítás igazsága mellett. Egy magyarázat elfogadása nem más, mint annak elfogadása, hogy a magyarázat igaz, máskülönben az nem magyaráz semmit. Az igazság iránti elkötelezettség feladásával nemcsak arról mondunk le, hogy hihessünk valamiben, hanem a személyes moralitásunkról is („esküszöm szívem, nem feküdtem le senki mással”). Mindennapi példákkal is jól szemléltethetjük azt az intuíciót, hogy az igazság objektív. Ha elhiszem, hogy vannak olyan dolgok, amiket nem tudok, vagy ha hiszek abban, hogy nem vagyok tévedhetetlen, akkor egyúttal elköteleztem magam az igazság objektivitása mellett, vagyis amellett a nézet mellett, hogy az igazság nem pusztán attól függ, hogy én mit hiszek. Hasonlóképpen, ha azt gondolom, hogy egy emberek alkotta csoport tévedhet például azzal a kérdéssel kapcsolatban, hogy egy barlangban tartózkodik-e egy éhes oroszlán, akkor elkötelezem magam a mellett a nézet mellett, hogy az igazság objektív, mégpedig olyan értelemben, hogy nem az emberek vélekedéseinek függvénye. Továbbá a régi zoknim párjának keresése során az is megmutatkozik, hogy számomra fontos, mi az igazság: a zokni jelenlegi elhelyezkedésével kapcsolatban nem minden válasz egyformán jó; engem csak az igaz válasz érdekel. Az objektív igazság iránti elkötelezettségünk nem olyan dolog, amit könnyű szívvel feladhatnánk (az itt bemutatott érvek részletezéséért lásd Lynch, 2005). Ha a mindennapi életben ilyen fontos az objektív igazság iránti elkötelezettség, akkor nyilván a tudományban sem lesz kevésbé az.

Mitől tudomány a pszichológia?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 843 9

Mitől tudomány a pszichológia? Milyen logika húzódik meg a pszichológiai kutatások mögött?

Alapvető fontosságú könyvében Dienes Zoltán a tudományfilozófia és a statisztika kulcsproblémáit mutatja be, melyek közvetlenül és húsba vágóan érintik a pszichológiai kutatás gyakorlatát. A könyv a kutatás és pszichológiaoktatás szempontjából megkerülhetetlen, a hallgatók számára mindeddig nem vagy nehezen hozzáférhető elméleti viták és nagy hatású gondolkodók köré épül. Dienes világos és gördülékeny stílusban ismerteti Popper, Kuhn és Lakatos, Neyman és Pearson, Bayes, Fisher és Royall elképzeléseit.

Széles körű tanítási tapasztalatából kiindulva a szerző példáit a pszichológia tudományos gyakorlatából meríti, így a könyv mind a pszichológiai kutatásmódszertan, mind pedig az elméleti és történeti témákkal foglalkozó szemináriumok és előadások ideális segédkönyve.

Azoknak az érdeklődő haladó tanulóknak és kutatóknak, akik használni szeretnék a könyvben bemutatott statisztikai megközelítéseket, a következő internetes oldalt javasoljuk: http://www.lifesci.sussex.ac.uk/home/Zoltan_Dienes/inference/.

"Egy jó tankönyv legyen jól tanulható, tanítható és számon kérhető. Ez a könyv mindhárom követelményt maximálisan kielégíti, ezenkívül nemcsak tanulságos, hanem szórakoztató olvasmány is: a klasszikus angol humor legkiválóbb hagyományaira épül." (Mérő László)

Hivatkozás: https://mersz.hu/dienes-mitol-tudomany-a-pszichologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave