Jakab Éva

Szerzők, kiadók, kalózok

A szellemi alkotások védelmének kialakulása Európában


Christian Thomasius

Christian Thomasius, a 18. század egyik legnevesebb német gondolkodója életművében viszonylag ritkán érintette a szellemi termék védelmének problematikáját. Mégis érdemes röviden foglalkozni egyik írásával, amelynek ugyan nem centrális témája a szerzői jog, de figyelemre méltó alapelveket fogalmaz meg korának sokat vitatott kérdésében. A vonatkozó írás a meglepő De iura circa colores címet viseli, azaz a különböző színek jogi megítélésével foglalkozik.210 Az írás – címlapjának tanúsága szerint – nem is Christian Thomasius tollából származik: szerzőként egy bizonyos Hermann Wißmann szerepel Magdeburgból, aki 1783. április 24-én védte meg ebből a témából doktori értekezését.211 Nyomtatásban viszont nem Wißmann neve alatt, nem önálló műként, hanem a Christian Thomasius témavezetése alatt készült 128 értekezést összefogó kötetben jelent meg.212 Már a publikáció formája is mutatja, hogy az egyes disszertációk szorosan kötődtek a „Doktorvater” szellemi munkásságához. Köztudott továbbá, hogy akkoriban általános szokás szerint a témavezető professzor készítette el az értekezést, amelyet a jelölt tisztességesen megfizetett neki.213 Az egyetemi szokások által sugallt védelmen túl az írás stílusa és idézési technikája is számos támpontot kínál, amelyek Thomasius szerzősége mellett szólnak.214

Szerzők, kiadók, kalózok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 129 5

A szellemi alkotások védelme a társadalom és a jog központi problémája a modern információs társadalomban, amikor a szellemi termékek megjelenési formája a technika rohamos fejlődésével párhuzamosan alig követhető ütemben változik. Az új kihívásokra csak a kérdéskör alapos, a történelmi gyökereket is feltáró elemzése révén fogalmazhatók meg adekvát válaszok.

A szellemi alkotások jogának legizgalmasabb kérdései közé tartozik a szellemi termék és alkotója közti viszony és annak forgalomképessége. Az angol és a német jogrendszerben két egymástól lényegesen eltérő, de önmagában következetes és jól működő modell alakult ki. A kötet a könyvnyomtatás korai történetétől a 19. század végéig követi nyomon a technikai fejlődés, a szellemi áramlatok és a jogi-dogmatikai érvelések izgalmas összjátékát, és a szerzői jog szabályozását máig meghatározó, alapvető filozófiai és jogi tanokat olvasmányos formában, az eredeti források alapján mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/jakab-szerzok-kiadok-kalozok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave