Jakab Éva

Szerzők, kiadók, kalózok

A szellemi alkotások védelmének kialakulása Európában


Néhány példa a privilégiumok világából658

Az alábbi néhány, eredetiben idézett forrás azt mutatja, hogyan valósult meg a szerzők és kiadók védelme privilégiumok útján. Igyekeztem a legkorábbi privilégiumok közül válogatni, hogy a kezdeteket demonstráljam. Az első két privilégium tulajdonképpen az első két ismert szerzői privilégium a világon (1486-ból, illetve 1491-ből). Figyelemre méltó az a már itt megjelenő indoklás, ami később a természetjogban is visszatér: az alkotó fáradozásait jelölik meg a privilégium kiadásának alapjául. A szerzők munkájuk révén kiérdemlik a védelmet, hogy ne más élvezze annak gyümölcseit:

Szerzők, kiadók, kalózok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 129 5

A szellemi alkotások védelme a társadalom és a jog központi problémája a modern információs társadalomban, amikor a szellemi termékek megjelenési formája a technika rohamos fejlődésével párhuzamosan alig követhető ütemben változik. Az új kihívásokra csak a kérdéskör alapos, a történelmi gyökereket is feltáró elemzése révén fogalmazhatók meg adekvát válaszok.

A szellemi alkotások jogának legizgalmasabb kérdései közé tartozik a szellemi termék és alkotója közti viszony és annak forgalomképessége. Az angol és a német jogrendszerben két egymástól lényegesen eltérő, de önmagában következetes és jól működő modell alakult ki. A kötet a könyvnyomtatás korai történetétől a 19. század végéig követi nyomon a technikai fejlődés, a szellemi áramlatok és a jogi-dogmatikai érvelések izgalmas összjátékát, és a szerzői jog szabályozását máig meghatározó, alapvető filozófiai és jogi tanokat olvasmányos formában, az eredeti források alapján mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/jakab-szerzok-kiadok-kalozok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave