Raskó István

Genetika és egészség


Harc a méhnyakrák ellen

A humán papillomavírus-fertőzés rendkívül gyakori mind a férfiak, mind a nők körében. A férfiak és nők 70–80%-a fertőződik ezzel a vírussal. Legtöbb esetben a fertőzés nem okoz tüneteket, de a hatására néhány esetben méhnyakrák és gégerák alakulhat ki. A 2000-es évek közepétől mód van mind a lányok, mind a fiúk vakcinálására. A védőoltás megjelenése után vakcinázást javasoltak minden 12 év alatti lánynak – miután a vírus szexuális úton terjed, ezért szükséges azt a szexuális aktivitás előtt alkalmazni. Egy vizsgálat szerint, amelyet a 2006 óta immunizált nőkben végeztek, a humán papillomavírussal fertőzöttek száma 56%-kal csökkent. A csökkenés azt jelenti, hogy az Egyesült Államokban az előfordulási gyakoriság minden tizedik fertőzöttről minden huszadikra csökkent. Az elvégzett vizsgálat szerint a vakcina a fiúknál és a lányoknál is biztonságos és hatásos volt. Arra még nincs adat, hogy az oltások mennyivel csökkentették a méhnyakrák előfordulási gyakoriságát.

Genetika és egészség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 840 8

Hogyan szabályozza táplálkozásunk a génkifejeződést és a betegséghajlamot? Mik az őssejtek, és mire használhatjuk őket a gyógyításban? Hogy változtatja meg a bennünk élő mikrovilág a betegséghajlamunkat? Mi a hálózati medicina, és mi a jelentősége a gyógyszerfejlesztésben? Milyen genetikai alapon fejlesztett vakcinákkal küzdhetünk az új típusú fertőzések ellen? Hogyan befolyásolja a méhen belüli fejlődés a későbbi betegséghajlamunkat? Hogyan alkalmazhatjuk saját genetikai adataink megismerését az életminőség javításában? Van-e az őseink földrajzi eredetével összefüggő betegséghajlamunk?

A TámPont könyvek sorozat új darabja, a Genetika és egészség érthető és logikus válaszokkal szolgál, határozott pontokat téve a kérdőjelek helyére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/rasko-genetika-es-egeszseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave