Raskó István

Genetika és egészség


Hegylakók

A modern ember az elmúlt 10–20 ezer évben sikeresen, még extrém környezeti feltételek mellett is benépesítette a Földet. Ilyen extrém helyek a Tibetben és az Andok hegyláncai között fekvő magaslati felföldek. Az itt élő embercsoportok olyan ősök leszármazottai, akik a régmúlt időkben képesek voltak ezeken az oxigénhiányos helyeken élni és szaporodni. Az itt élő népcsoportok genetikai vizsgálata segített azon gének azonosításában, amelyek a hypoxiás környezethez való alkalmazkodást lehetővé teszik. Amikor alacsony tengerszint feletti magasságokból magas hegyek közé utazunk, az alkalmazkodás első lépése a magas vörösvérsejtszám és hemoglobinkoncentráció, hogy a vér több oxigént legyen képes szállítani. Hasonló vérképet mutatnak az Andokban élő populációk, de nem a tibetiek! Ők a normális értékhez közeli hemoglobinkoncentrációt és vörösvérsejtszámot mutatnak. Mégis, hogyan képesek az extrém magaslati körülmények között élni? Náluk olyan, a vérparamétereket befolyásoló transzkripciósfaktor-variáns jelent meg és terjedt el az oxigénhiány szelekciós nyomására, amely normális értékű hemoglobinkoncentrációval is biztosítani képes a szövetek megfelelő oxigénellátását. Joggal kérdezhetik, hogy az Andokban ez a variáns miért nincs jelen. Erre az lehet a magyarázat, hogy azok az emberek történetileg sokkal rövidebb ideje élnek magaslati környezetben. Gondoljunk csak arra, hogy Ázsia benépesítése kb. 60 ezer, míg Amerikáé csak 15–20 ezer évvel ezelőtt történt.

Genetika és egészség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 840 8

Hogyan szabályozza táplálkozásunk a génkifejeződést és a betegséghajlamot? Mik az őssejtek, és mire használhatjuk őket a gyógyításban? Hogy változtatja meg a bennünk élő mikrovilág a betegséghajlamunkat? Mi a hálózati medicina, és mi a jelentősége a gyógyszerfejlesztésben? Milyen genetikai alapon fejlesztett vakcinákkal küzdhetünk az új típusú fertőzések ellen? Hogyan befolyásolja a méhen belüli fejlődés a későbbi betegséghajlamunkat? Hogyan alkalmazhatjuk saját genetikai adataink megismerését az életminőség javításában? Van-e az őseink földrajzi eredetével összefüggő betegséghajlamunk?

A TámPont könyvek sorozat új darabja, a Genetika és egészség érthető és logikus válaszokkal szolgál, határozott pontokat téve a kérdőjelek helyére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/rasko-genetika-es-egeszseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave