Lőrinc László

Életmódtörténet III.

Anyagi kultúra 1500-tól napjainkig


Növények és állatok pusztulása

E folyamat során számos faj kipusztult. Ez nem új jelenség: már az ókori Plinius csodálkozott azon, hogy több fafajtát teljesen elfelejtettek a kortársai. A növényfajok eltűnése most felgyorsult. Az erdő emellett rengeteg állat élőhelye volt; pusztulásukkal tovább csökkent az európai vadállomány. Ehhez hozzájárult a vadászat is. Ez a két „csapás” már korábban is súlyos következményekkel járhatott. (Az ókor folyamán például kipusztult Európából az oroszlán.) A kora újkorban ráadásul elterjedtek a tűzfegyverek, amelyekkel a vadászatok sokkal hatékonyabbá váltak. A 15. századi vészes megfogyatkozás után a 18. században pusztult ki végleg Európában a bölény és egy másik tulokféle, a középkorig egész Európában elterjedt őstulok. (Az őstulok 180 cm magas, egy tonna súlyú vad szarvasmarha volt, amelynek befogott borjaiból háziasították az ókori Közel-Keleten a házi szarvasmarhát.)

Életmódtörténet III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 844 6

Hogyan változtak az ételeink az idők folyamán, és mi volt ebben a kivagyiság szerepe? Miféle hadicseleket alkalmaztak egymás ellen kórokozók és betegek évszázadokon keresztül? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan alakult viszonyuk a falvakat hátukon úsztató mocsarakhoz vagy a vadállatokhoz? Hol és hogyan szerezték be a lőpor és a festékek alapanyagait? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Miként változott a hírek terjedése a postakocsitól a táviratig és tovább? Milyen új élményeket hozott a vonat, a mozi, az autó, a repülés vagy a számítógép?

Csak néhány kérdés azok közül, amelyeknek nyomába ered az utóbbi fél évezred anyagi világát sok képpel és eredeti forrásszöveggel bemutató könyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lorinc-eletmodtortenet-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave