Lőrinc László

Életmódtörténet III.

Anyagi kultúra 1500-tól napjainkig


Ipari forradalom?

Egyes technikatörténészek számításai szerint mindezzel együtt az 1400 és 1750 közötti időszakban egy évszázadra jutott annyi fontos találmány, mint 1750 után egyetlen évtizedre. (És ugyanannyi, mint az 1100 és 1350 közötti kétszázötven évre.) Mások ezzel szemben az 1750 utáni korszak gazdasági, technikai, társadalmi és szellemi folyamataira vonatkozóan elvetik a hagyományos „ipari forradalom” elnevezést, mert szerintük a „forradalom” szó a valóságosnál gyorsabb változásokra utal, és figyelmen kívül hagyja az előzményeket. A technikai újítások egyre gyorsuló jelentkezése a nagy pestist követő időszakban, a 15. században kezdődött – és napjainkban is tart. Tény ugyanakkor, hogy a 18–19. században a gépek feltartóztathatatlanul benyomultak a mindennapokba.

Életmódtörténet III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 844 6

Hogyan változtak az ételeink az idők folyamán, és mi volt ebben a kivagyiság szerepe? Miféle hadicseleket alkalmaztak egymás ellen kórokozók és betegek évszázadokon keresztül? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan alakult viszonyuk a falvakat hátukon úsztató mocsarakhoz vagy a vadállatokhoz? Hol és hogyan szerezték be a lőpor és a festékek alapanyagait? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Miként változott a hírek terjedése a postakocsitól a táviratig és tovább? Milyen új élményeket hozott a vonat, a mozi, az autó, a repülés vagy a számítógép?

Csak néhány kérdés azok közül, amelyeknek nyomába ered az utóbbi fél évezred anyagi világát sok képpel és eredeti forrásszöveggel bemutató könyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lorinc-eletmodtortenet-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave