Lőrinc László

Életmódtörténet III.

Anyagi kultúra 1500-tól napjainkig


A villanyáram előélete

A szén még el sem foglalta a trónját, amikor már ismertek voltak az elektromosság jelenségei. Az elektromosság neve a régi görögöktől ered, a borostyánkő görög nevéből (elektron), amely megdörzsölve magához vonzotta a tollpihéket. Az első villamosságtani könyvet az angol Robert Boyle négy évvel Papin gőzfazeka előtt adta ki (1675). A 17–18. századi szalonokban és vásárokban gyakran szórakoztatták az embereket azzal, hogy égnek meresztették a hajukat, és szikrákat csiholtak az ujjukból. A tudósok felismerték a mágnesesség és az elektromosság közötti összefüggést, mindkét jelenséggel sokat kísérleteztek. A légköri elektromosság vizsgálata nyomán készült el az első villámhárító (Benjamin Franklin, 1752). Elektromos léghajót és villanygépet is terveztek, de ezek a 18. században még kivitelezhetetlenek voltak. Valamennyi kísérlet a nyugvó elektromosságot figyelte meg.

Életmódtörténet III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 844 6

Hogyan változtak az ételeink az idők folyamán, és mi volt ebben a kivagyiság szerepe? Miféle hadicseleket alkalmaztak egymás ellen kórokozók és betegek évszázadokon keresztül? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan alakult viszonyuk a falvakat hátukon úsztató mocsarakhoz vagy a vadállatokhoz? Hol és hogyan szerezték be a lőpor és a festékek alapanyagait? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Miként változott a hírek terjedése a postakocsitól a táviratig és tovább? Milyen új élményeket hozott a vonat, a mozi, az autó, a repülés vagy a számítógép?

Csak néhány kérdés azok közül, amelyeknek nyomába ered az utóbbi fél évezred anyagi világát sok képpel és eredeti forrásszöveggel bemutató könyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lorinc-eletmodtortenet-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave