Lőrinc László

Életmódtörténet III.

Anyagi kultúra 1500-tól napjainkig


Tesla, Westinghouse és a váltakozó áram

Jedlik igazi technikatörténeti ellenfele nem Siemens volt, hanem a magyar korona egy másik, náluk fiatalabb alattvalója, aki zárójelbe tette mindkettejük dinamóját, beleértve Edisonét is. Az illető egy Horvátországban született szerb zseni és különc, Nikola Tesla, akinek több száz szabadalma ismert. Saját bevallása szerint a magyar Jósika Miklós Abafi (1836) című regényének hatására lett a félszeg kisfiúból elszánt, céltudatos egyéniség. A Puskás testvérekhez rokoni protekciója volt, így kaphatott munkát Budapesten a telefonközpont felszerelésénél. Itt, Budapesten sétált magyar műszerész és atléta barátjával, amikor a Faust szavalása közben egyszerre megvilágosodott: rájött, hogy a jövő a váltakozó áramé. Két hónap alatt kidolgozta a váltóáramú motorok és generátorok egész családját, és az akkor már létező egyfázisú transzformátorok segítségével az áram elosztásának módszereit is (1882). (A váltóáramú generátor első változatát már 1832-ben elkészítették.) Tesla Párizsba utazott, majd Amerikában Edisonnál dolgozott (1884), de sehol nem méltatták figyelemre javaslatait. Egyévi nyomorgás után találkozott egy másik feltaláló-vállalkozóval, George Westinghouse-zal. Őt eredetileg a vasút biztonsága izgatta – Westinghouse találta fel például a légféket, amely ma is működik a vonatokban –, és a pálya melletti elektromos jelzőrendszer kiépítésén is gondolkodott. Tesla találmánya éppen neki való volt. Szövetkezésük új korszakot nyitott az elektromosság történetében.

Életmódtörténet III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 844 6

Hogyan változtak az ételeink az idők folyamán, és mi volt ebben a kivagyiság szerepe? Miféle hadicseleket alkalmaztak egymás ellen kórokozók és betegek évszázadokon keresztül? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan alakult viszonyuk a falvakat hátukon úsztató mocsarakhoz vagy a vadállatokhoz? Hol és hogyan szerezték be a lőpor és a festékek alapanyagait? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Miként változott a hírek terjedése a postakocsitól a táviratig és tovább? Milyen új élményeket hozott a vonat, a mozi, az autó, a repülés vagy a számítógép?

Csak néhány kérdés azok közül, amelyeknek nyomába ered az utóbbi fél évezred anyagi világát sok képpel és eredeti forrásszöveggel bemutató könyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lorinc-eletmodtortenet-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave