Lőrinc László

Életmódtörténet III.

Anyagi kultúra 1500-tól napjainkig


Tartósító csomagolás

A 20. században a konzervipari eljárások tovább fejlődtek, finomodtak, és újfajta csomagolási módokkal egészültek ki. 1911-ben megjelent a viszkózfólia (celofán), egy természetes alapanyagú műanyag. A vákuumos csomagolást az 1950-es évektől alkalmazták: üveg és konzervdoboz nélkül, könnyű csomagolással is elérhetővé vált, hogy az étel ne érintkezzen a levegővel. Az úgynevezett zsugorfóliát 1936-ban kezdték gyártani, és 1948-tól alkalmazták a kereskedelemben. Ez hűtés közben összezsugorodik, és rásimul a becsomagolt ételre. A papír-műanyag dobozos tej, az ún. tetrapak svéd találmány (Ruben Rausing, Erik Wallenberg). 1951-ben gyártották az elsőt. A szintetikus műanyagból készült csomagolás az 1970-es évektől lett általános (PVC, polietilén, polisztirol, poliészterek stb.).

Életmódtörténet III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 844 6

Hogyan változtak az ételeink az idők folyamán, és mi volt ebben a kivagyiság szerepe? Miféle hadicseleket alkalmaztak egymás ellen kórokozók és betegek évszázadokon keresztül? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan alakult viszonyuk a falvakat hátukon úsztató mocsarakhoz vagy a vadállatokhoz? Hol és hogyan szerezték be a lőpor és a festékek alapanyagait? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Miként változott a hírek terjedése a postakocsitól a táviratig és tovább? Milyen új élményeket hozott a vonat, a mozi, az autó, a repülés vagy a számítógép?

Csak néhány kérdés azok közül, amelyeknek nyomába ered az utóbbi fél évezred anyagi világát sok képpel és eredeti forrásszöveggel bemutató könyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lorinc-eletmodtortenet-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave