Lőrinc László

Életmódtörténet III.

Anyagi kultúra 1500-tól napjainkig


Autósiskola, jogosítvány, szabályok

Az első autótulajdonosoknak a gyár mérnöke magyarázta el az egyes pedálok, karok működését – a többi a tulajdonosra volt bízva. A magyar hatóságok azonban ezen a téren is hamar léptek: a budapesti rendőrkapitány elrendelte, hogy 1902-től minden sofőr köteles vizsgát tenni. Az első vizsgát már 1901-ben megtartották; ezen a résztvevők fogait is ellenőrizték, nehogy egy hirtelen fogfájás megakadályozza a sofőrt a józan vezetésben. A jelentkezőknek körülbelül negyven percig kellett közlekedniük egy meghatározott útvonalon, és ha jól teljesítettek, megkapták a szükséges okmányokat, valamint az egy betűből és egy számból álló rendszámtáblát. A rendőrkapitány közlekedési szabályrendeletet is hozott, például a szélesebb utakon 15, a keskenyebbekben 10 kilométeres sebességhatárról.

Életmódtörténet III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 844 6

Hogyan változtak az ételeink az idők folyamán, és mi volt ebben a kivagyiság szerepe? Miféle hadicseleket alkalmaztak egymás ellen kórokozók és betegek évszázadokon keresztül? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan alakult viszonyuk a falvakat hátukon úsztató mocsarakhoz vagy a vadállatokhoz? Hol és hogyan szerezték be a lőpor és a festékek alapanyagait? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Miként változott a hírek terjedése a postakocsitól a táviratig és tovább? Milyen új élményeket hozott a vonat, a mozi, az autó, a repülés vagy a számítógép?

Csak néhány kérdés azok közül, amelyeknek nyomába ered az utóbbi fél évezred anyagi világát sok képpel és eredeti forrásszöveggel bemutató könyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lorinc-eletmodtortenet-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave