Lőrinc László

Életmódtörténet III.

Anyagi kultúra 1500-tól napjainkig


Sűrítmények, félkész termékek

Az élelmiszer-tartósítás másik területe olyan sűrítmények, félkész termékek készítése, amelyek könnyen szállíthatók, nem romlékonyak, majd a felhasználás során vízzel hígítva, főzve elkészíthetők. A francia hadseregben és a flottánál az 1820-as években kezdték alkalmazni a húskivonatot, szörpsűrűségűre párolt húsnedvet. Ezt a műtrágyagyártásban kezdeményező szerepet játszó Justus von Liebig fejlesztette tovább: 34 kg hús főzésével és párolásával 1 kg kenőcsállagú, barna húskivonatot nyert. Az így készült Liebig-kockát csont és zöldségek kifőtt levében kellett feloldani, és húslevest lehetett csinálni belőle. Latin-Amerikában nagy gyárak jöttek létre, amelyek húskivonatokat készítettek a helyi szarvasmarhából, és ezeket olcsóbban szállíthatták Európába.

Életmódtörténet III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 844 6

Hogyan változtak az ételeink az idők folyamán, és mi volt ebben a kivagyiság szerepe? Miféle hadicseleket alkalmaztak egymás ellen kórokozók és betegek évszázadokon keresztül? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan alakult viszonyuk a falvakat hátukon úsztató mocsarakhoz vagy a vadállatokhoz? Hol és hogyan szerezték be a lőpor és a festékek alapanyagait? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Miként változott a hírek terjedése a postakocsitól a táviratig és tovább? Milyen új élményeket hozott a vonat, a mozi, az autó, a repülés vagy a számítógép?

Csak néhány kérdés azok közül, amelyeknek nyomába ered az utóbbi fél évezred anyagi világát sok képpel és eredeti forrásszöveggel bemutató könyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lorinc-eletmodtortenet-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave