Lőrinc László

Életmódtörténet III.

Anyagi kultúra 1500-tól napjainkig


A budai lőpormalom

Evlija Cselebi (1611–1682), az említett török utazó 1660 és 1666 között járt Magyarországon. Tízkötetes Utazások könyve című művének hatodik kötetében írt a budai lőpormalomról: a malmot egy Barutkháne (lőporgyár) nevű kis várban helyezték el a Duna-parton, nagyjából a mai Margit híd budai hídfőjénél. A várban, amely Cselebi szerint 1530-ban épült, a malmon kívül raktárak, műhelyek, valamint „rózsaliget, szőlő, kert, rét és tulipánkert” is volt, ahová „tudós, előkelő és magas rangú emberek is” eljártak szórakozni. A környék asszonyai is gyakran látogatták, mert úgy tartották, hogy ha negyvenszer megmosdanak az itteni forrás vizében, akkor megoldódnak magánéleti problémáik. „Mikor azonban a lőporgyár dolgozik, senki a várba be nem léphet, s egyetlen szolga sem dohányozhatik a lőpor meggyulladásától való félelem miatt.”

Életmódtörténet III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 844 6

Hogyan változtak az ételeink az idők folyamán, és mi volt ebben a kivagyiság szerepe? Miféle hadicseleket alkalmaztak egymás ellen kórokozók és betegek évszázadokon keresztül? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan alakult viszonyuk a falvakat hátukon úsztató mocsarakhoz vagy a vadállatokhoz? Hol és hogyan szerezték be a lőpor és a festékek alapanyagait? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Miként változott a hírek terjedése a postakocsitól a táviratig és tovább? Milyen új élményeket hozott a vonat, a mozi, az autó, a repülés vagy a számítógép?

Csak néhány kérdés azok közül, amelyeknek nyomába ered az utóbbi fél évezred anyagi világát sok képpel és eredeti forrásszöveggel bemutató könyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lorinc-eletmodtortenet-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave