Lőrinc László

Életmódtörténet III.

Anyagi kultúra 1500-tól napjainkig


Ellentétes tévedések

A kiadások 1870-re térültek meg. Az apjától eltérően kevésbé anyagias, „harmadik generációs” Sina Simon – Deák Ferenc híve, Jókai barátja, az immár Magyarországon élő és magyar–görög kettős kötődésű mecénás – még ebben az évben átadta a hidat a magyar államnak. Egyszerre tévedtek tehát a híd túlzott drágaságáról, illetve a mesés extraprofitról szónokló ellendrukkerek. Viszont – véletlenül – szinte fillérre pontosan jósolták meg a rágalmaikat „alátámasztó” összegeket: a híd költségei is és bevételei is valóban annyival múlták felül a tervezettet, mint állították. Az eggyé váló két város lakossága, gazdasága, kereskedelme és így a híd forgalma ugyanis – nem várt módon – olyan mértékben növekedett, hogy a befektetett tőke már húsz év alatt megtérült.

Életmódtörténet III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 844 6

Hogyan változtak az ételeink az idők folyamán, és mi volt ebben a kivagyiság szerepe? Miféle hadicseleket alkalmaztak egymás ellen kórokozók és betegek évszázadokon keresztül? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan alakult viszonyuk a falvakat hátukon úsztató mocsarakhoz vagy a vadállatokhoz? Hol és hogyan szerezték be a lőpor és a festékek alapanyagait? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Miként változott a hírek terjedése a postakocsitól a táviratig és tovább? Milyen új élményeket hozott a vonat, a mozi, az autó, a repülés vagy a számítógép?

Csak néhány kérdés azok közül, amelyeknek nyomába ered az utóbbi fél évezred anyagi világát sok képpel és eredeti forrásszöveggel bemutató könyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lorinc-eletmodtortenet-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave