Lőrinc László

Életmódtörténet III.

Anyagi kultúra 1500-tól napjainkig


„Rádió Budapest”

Az első budapesti kísérleti műsorok 1923-ban hangzottak el. Ebben az évben kezdte meg működését egy új, erősebb csepeli adó, amelyet azért hoztak létre, hogy az MTI gazdasági híreit továbbítsa vidékre. A dolgozókban merült fel, hogy a holtidőben műsort is szolgáltathatnának, amelyet az akkoriban már tevékenykedő rádióamatőrök foghatnak. Az adó egyik munkatársa, Marcal János postaműszaki segédtiszt, amatőr énekes zenekíséret nélküli magyar nótáival kezdődött a magyar adások története. 1924-ben egy bútorszállító kocsiból sugároztak kísérleti adásokat, a Posta Kísérleti Intézet udvaráról (a ferencvárosi Zombori utcából). Az adás számolásból és a telefonkönyv felolvasásából állt. Az első kísérleteket 1924. március 15-én már ünnepi beszéd követte, amelyet Apponyi Albert a „mélyen tisztelt láthatatlan közönség” megszólítással kezdett. A rendszeres műsorsugárzás 1925. december 1-jén indult, a Telefonhírmondó stúdiójából.

Életmódtörténet III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 844 6

Hogyan változtak az ételeink az idők folyamán, és mi volt ebben a kivagyiság szerepe? Miféle hadicseleket alkalmaztak egymás ellen kórokozók és betegek évszázadokon keresztül? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan alakult viszonyuk a falvakat hátukon úsztató mocsarakhoz vagy a vadállatokhoz? Hol és hogyan szerezték be a lőpor és a festékek alapanyagait? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Miként változott a hírek terjedése a postakocsitól a táviratig és tovább? Milyen új élményeket hozott a vonat, a mozi, az autó, a repülés vagy a számítógép?

Csak néhány kérdés azok közül, amelyeknek nyomába ered az utóbbi fél évezred anyagi világát sok képpel és eredeti forrásszöveggel bemutató könyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lorinc-eletmodtortenet-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave