Lőrinc László

Életmódtörténet III.

Anyagi kultúra 1500-tól napjainkig


Filmek áradata

Mielőtt Louis és Auguste Lumière 1895. december 28-án a párizsi Grand Caféban bemutatták saját készítésű filmjeiket, már számos országban rendeztek vetítéseket. Ők egy nagyon fontos apróságot tettek hozzá a korábbi vetítőkhöz: megoldották, hogy a vetítő szaggatottan továbbítsa a filmet, vagyis hogy egy-egy kép hosszabb ideig álljon a lámpa előtt, mint amennyi időbe a továbbugrás telik. Az ötletet a varrógép textiltovábbító szerkezete adta, ezt kellett felgyorsítaniuk. Az újítás jelentősége abban állt, hogy így sokkal kevesebb képre volt szükség – negyven helyett másodpercenként tizenhatra – ahhoz, hogy a folyamatos látvány illúziója megszülessen. Ezzel a filmkészítés olcsóbbá és egyszerűbbé vált, hódító útjára indulhatott egy új iparág, a filmgyártás.

Életmódtörténet III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 844 6

Hogyan változtak az ételeink az idők folyamán, és mi volt ebben a kivagyiság szerepe? Miféle hadicseleket alkalmaztak egymás ellen kórokozók és betegek évszázadokon keresztül? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan alakult viszonyuk a falvakat hátukon úsztató mocsarakhoz vagy a vadállatokhoz? Hol és hogyan szerezték be a lőpor és a festékek alapanyagait? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Miként változott a hírek terjedése a postakocsitól a táviratig és tovább? Milyen új élményeket hozott a vonat, a mozi, az autó, a repülés vagy a számítógép?

Csak néhány kérdés azok közül, amelyeknek nyomába ered az utóbbi fél évezred anyagi világát sok képpel és eredeti forrásszöveggel bemutató könyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lorinc-eletmodtortenet-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave