Lőrinc László

Életmódtörténet III.

Anyagi kultúra 1500-tól napjainkig


Távolodás a „rovarstratégiától”

A népességnövekedés összetevői a születés, a halálozás, valamint a be- és kivándorlás adatai. Az állatvilágban is megfigyelhető, hogy a bizonytalan és változékony körülmények között élő állatoknak (halak, rovarok, kis testű emlősök) nagyon sok utódjuk lesz, de ezek közül általában nagyon sok hamar el is pusztul. Kedvező években ugyan elszaporodnak, de kedvezőtlen időszakokban szinte eltűnnek. Ezzel szemben a kiszámítható környezetben élő közepes és nagyobb testű emlősök, egyes madarak stb. kevesebb utódot hoznak világra, de ezek viszonylag nagyobb arányban maradnak életben. (A kevesebb utód ezeknél a fajoknál szülői gondoskodást is igényel, ami a nagyon szapora fajoknál nem lenne elképzelhető.) Ez utóbbi népesedési stratégiát követi az ember is. Az újkor folyamán ez egyre inkább így alakult: az emberiség egyre jobban eltávolodott a „rovarstratégiától”.

Életmódtörténet III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 844 6

Hogyan változtak az ételeink az idők folyamán, és mi volt ebben a kivagyiság szerepe? Miféle hadicseleket alkalmaztak egymás ellen kórokozók és betegek évszázadokon keresztül? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan alakult viszonyuk a falvakat hátukon úsztató mocsarakhoz vagy a vadállatokhoz? Hol és hogyan szerezték be a lőpor és a festékek alapanyagait? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Miként változott a hírek terjedése a postakocsitól a táviratig és tovább? Milyen új élményeket hozott a vonat, a mozi, az autó, a repülés vagy a számítógép?

Csak néhány kérdés azok közül, amelyeknek nyomába ered az utóbbi fél évezred anyagi világát sok képpel és eredeti forrásszöveggel bemutató könyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lorinc-eletmodtortenet-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave