Lőrinc László

Életmódtörténet III.

Anyagi kultúra 1500-tól napjainkig


Vita a tévéről: hírközlés vagy álvilág?

Kétségtelen, hogy a tévé a hírközlés terén is alapvető újításokat hozott. Sokkal többeknek, sokkal gyorsabban és sokkal részletesebben kínál információkat a világ eseményeiről, mint a filmhíradó, információinak erőteljességét és sokrétűségét tekintve pedig felülmúlja a rádiót. A tévének nagy szerepe volt abban, hogy a Föld „világfaluvá” zsugorodott – ez a kifejezés is McLuhantől ered –, vagyis olyan jól ismerjük a legtávolabbi kontinens eseményeit is, mint régen a falu másik végében történteket. A műholdas kapcsolatoknak köszönhetően egyenes adásban nézhetjük a föld távoli vidékein zajló háborúkat. Az egyik első ilyen drámai eseménysor az 1991-es öbölháború volt, amelyet a CNN közvetített, majd 2001-ben a fél világ figyelte a képernyőre szegezett tekintetekkel, ahogy egymás után ledőlnek a New York-i tornyok, illetve összeomlik a washingtoni Pentagon egyik szárnya.

Életmódtörténet III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 844 6

Hogyan változtak az ételeink az idők folyamán, és mi volt ebben a kivagyiság szerepe? Miféle hadicseleket alkalmaztak egymás ellen kórokozók és betegek évszázadokon keresztül? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan alakult viszonyuk a falvakat hátukon úsztató mocsarakhoz vagy a vadállatokhoz? Hol és hogyan szerezték be a lőpor és a festékek alapanyagait? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Miként változott a hírek terjedése a postakocsitól a táviratig és tovább? Milyen új élményeket hozott a vonat, a mozi, az autó, a repülés vagy a számítógép?

Csak néhány kérdés azok közül, amelyeknek nyomába ered az utóbbi fél évezred anyagi világát sok képpel és eredeti forrásszöveggel bemutató könyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lorinc-eletmodtortenet-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave