Lőrinc László

Életmódtörténet III.

Anyagi kultúra 1500-tól napjainkig


A videó

Mindeközben a mágnesszalag sem akart lemaradni a katódsugárcső mögött az információrögzítés, -tárolás és -továbbítás terén. 1956-ban mutatták be az amerikai CBS televízióban az első videofelvevőt, Alexander M. Poniatoff találmányát. Abban különbözött az audiomagnótól, hogy a szalag mágnese nemcsak a hang, hanem a kép információit is rögzítette. Akkora volt, mint egy zongora, a belefűzött mágneses szalag pedig 5 centiméter széles. Később persze ez is zsugorodni kezdett, és a különböző szabványok közül a japán VHS (Video Home System, 1976, a JVC cég fejlesztése) terjedt el legszélesebb körben. A videó duplán kapcsolódott a televízióhoz, hiszen egyfelől a tévében lehetett megnézni a saját kezűleg felvett vagy kész műsorral vásárolt videokazettát, másfelől a videóval tetszés szerinti időben, illetve akárhányszor megnézhette az ember a kiválasztott tévéműsort.

Életmódtörténet III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 844 6

Hogyan változtak az ételeink az idők folyamán, és mi volt ebben a kivagyiság szerepe? Miféle hadicseleket alkalmaztak egymás ellen kórokozók és betegek évszázadokon keresztül? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan alakult viszonyuk a falvakat hátukon úsztató mocsarakhoz vagy a vadállatokhoz? Hol és hogyan szerezték be a lőpor és a festékek alapanyagait? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Miként változott a hírek terjedése a postakocsitól a táviratig és tovább? Milyen új élményeket hozott a vonat, a mozi, az autó, a repülés vagy a számítógép?

Csak néhány kérdés azok közül, amelyeknek nyomába ered az utóbbi fél évezred anyagi világát sok képpel és eredeti forrásszöveggel bemutató könyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lorinc-eletmodtortenet-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave