Lőrinc László

Életmódtörténet III.

Anyagi kultúra 1500-tól napjainkig


Fax a telefon előtt

Régi vágy volt ugyanakkor, hogy képeket is lehessen küldeni a telefonvonalakon. A Puskás Tivadarral kötött szerződésben már a hivatal is utalt erre a lehetőségre. Valójában az elektronikus képküldés ötlete megelőzte a telefon feltalálását. A skót Alexander Bain 1842-ben szabadalmaztatta a „fakszimilét” küldő gép elvét. (A fakszimile hasonmást jelent; fac simile latinul annyit tesz: megcsinálni ugyanazt. Ebből keletkezett a mai „fax” elnevezés.) Negyven évvel Paul Nipkow előtt Baint is az foglalkoztatta, hogy a kép egyes apró részleteit elektromos üzenetté alakítsa. Bain azonban nem a fényérzékeny szeléniumot alkalmazta, hanem dombornyomással szigetelő anyaggal fémlapra vitte az elküldeni kívánt üzenetet, amelyet egy ingajárású fémkefe olvasott be. Ennek alapján az angol Frederick Backewell 1851-ben már működő, tíz évvel később pedig az olasz Giovanni Caselli egy a gyakorlatban is használható faxgépet készített. 1865-ben kereskedelmi faxvonalat építettek ki elektromos vezetékeken Párizs és Lyon között. A fax mégsem lett siker, amiben szerepe lehetett a telefon megjelenésének is: a távíró- és telefonkábelek mellett egy harmadik hálózat kiépítése túl nagy költségekkel járt volna – ami nem állt arányban a fax által ígért előnyökkel. Egy képet végül is szükség esetén a posta is el tud vinni, anélkül, hogy azt papírról fémlapra, majd onnan vissza kellene alakítani, a kábelhálózatról nem is beszélve. A német Arthur Korn már a 20. század elején olyan faxgépet készített, amely papírképet tudott küldeni. Az első valóban széles körben elterjedő modern faxgépre mégis 1971-ig kellett várni, amikor a Rank Xerox előállt egy ilyen szerkezettel. Ez már a telefonhálózatra volt csatlakoztatható, külön hálózatot nem igényelt.

Életmódtörténet III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 844 6

Hogyan változtak az ételeink az idők folyamán, és mi volt ebben a kivagyiság szerepe? Miféle hadicseleket alkalmaztak egymás ellen kórokozók és betegek évszázadokon keresztül? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan alakult viszonyuk a falvakat hátukon úsztató mocsarakhoz vagy a vadállatokhoz? Hol és hogyan szerezték be a lőpor és a festékek alapanyagait? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Miként változott a hírek terjedése a postakocsitól a táviratig és tovább? Milyen új élményeket hozott a vonat, a mozi, az autó, a repülés vagy a számítógép?

Csak néhány kérdés azok közül, amelyeknek nyomába ered az utóbbi fél évezred anyagi világát sok képpel és eredeti forrásszöveggel bemutató könyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lorinc-eletmodtortenet-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave