Lőrinc László

Életmódtörténet III.

Anyagi kultúra 1500-tól napjainkig


Konyhák keveredése

A 19–20. század egyik sajátossága, hogy a közlekedés, szállítás, utazás és hírközlés felgyorsulásával közelebb kerültek egymáshoz a különböző térségek, és kezdték megismerni, megszeretni egymás főztjét. Az első világháború után jelentek meg Európa nagyvárosaiban a más vidékek, országok specialitásait kínáló „egzotikus” vendéglők, köztük a magyar vendéglők is. (Ekkor vált ismertté a gulyás – vagy valami, amit annak neveztek – Európa-szerte.) A speciális vendéglők száma azóta is nő. A legelterjedtebbek az olasz pizzériák, mert gyorsan, olcsón elkészíthető ételeket kínálnak. Sok a görög, kínai, indiai, arab, francia étterem is.

Életmódtörténet III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 844 6

Hogyan változtak az ételeink az idők folyamán, és mi volt ebben a kivagyiság szerepe? Miféle hadicseleket alkalmaztak egymás ellen kórokozók és betegek évszázadokon keresztül? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan alakult viszonyuk a falvakat hátukon úsztató mocsarakhoz vagy a vadállatokhoz? Hol és hogyan szerezték be a lőpor és a festékek alapanyagait? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Miként változott a hírek terjedése a postakocsitól a táviratig és tovább? Milyen új élményeket hozott a vonat, a mozi, az autó, a repülés vagy a számítógép?

Csak néhány kérdés azok közül, amelyeknek nyomába ered az utóbbi fél évezred anyagi világát sok képpel és eredeti forrásszöveggel bemutató könyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lorinc-eletmodtortenet-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave