Lőrinc László

Életmódtörténet III.

Anyagi kultúra 1500-tól napjainkig


Jenner vakcinája a himlő ellen

Az első fontos lépést Edward Jenner angol sebész (1749–1823) tette meg, mégpedig a himlő elleni védőoltással. Ahogy ez lenni szokott, neki is voltak elődei. Már Kínában és Indiában – a himlő őshazájában – rájöttek, hogy aki egyszer átesett a himlőn, az védettséget szerez a következő fertőzéssel szemben. Ezért a himlőseben keletkező vart porrá törték, és néhány héttel később a megvédeni kívánt ember orrlyukába fújták. Az így megfertőzött ember enyhe lefolyású himlőn esett át, amely megvédte minden későbbi, esetlegesen halálos fertőzéstől. Hasonló eljárással az arab orvosok is éltek. A védőoltás elve tehát nem európai találmány. Az immunizáló eljárás (variolizáció, vagyis ­„himlősítés”) török hatásra Angliában is divatba jött. Több száz ember, köztük a királyi család egyes tagjai is alávetették magukat.

Életmódtörténet III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 844 6

Hogyan változtak az ételeink az idők folyamán, és mi volt ebben a kivagyiság szerepe? Miféle hadicseleket alkalmaztak egymás ellen kórokozók és betegek évszázadokon keresztül? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan alakult viszonyuk a falvakat hátukon úsztató mocsarakhoz vagy a vadállatokhoz? Hol és hogyan szerezték be a lőpor és a festékek alapanyagait? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Miként változott a hírek terjedése a postakocsitól a táviratig és tovább? Milyen új élményeket hozott a vonat, a mozi, az autó, a repülés vagy a számítógép?

Csak néhány kérdés azok közül, amelyeknek nyomába ered az utóbbi fél évezred anyagi világát sok képpel és eredeti forrásszöveggel bemutató könyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lorinc-eletmodtortenet-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave