Lőrinc László

Életmódtörténet III.

Anyagi kultúra 1500-tól napjainkig


Pasteur és Koch – lépfene és veszettség

Ebben a folyamatban különösen fontos szerepe volt két párhuzamosan, egy időben dolgozó tudósnak. Az egyik egy francia vegyész, Louis Pasteur, a másik pedig egy német orvos, Robert Koch. Jenner ugyanis tapasztalati megfigyelésből indult ki, de nem tudta pontosan, hogy mi is okozza a himlőt. Vírusról beszélt, ami akkor „mérget” jelentett, de hogy ez mi fán terem, azt nem tudta. Koch ismerte fel – egy másik betegség, a lépfene kapcsán –, hogy a kórokozó parányi élőlény, a holland Anton van Leeuwenhoek által elsőként megpillantott baktériumok egyik sajátos fajtája, amelyet Koch a kor fejlett mikroszkópjával ki tudott mutatni. (A brit Joseph Jackson Lister 1831-ben készítette újfajta lencseegyüttest alkalmazó mikroszkópját, amellyel már a sejtmagot is lehetett látni.)

Életmódtörténet III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 844 6

Hogyan változtak az ételeink az idők folyamán, és mi volt ebben a kivagyiság szerepe? Miféle hadicseleket alkalmaztak egymás ellen kórokozók és betegek évszázadokon keresztül? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan alakult viszonyuk a falvakat hátukon úsztató mocsarakhoz vagy a vadállatokhoz? Hol és hogyan szerezték be a lőpor és a festékek alapanyagait? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Miként változott a hírek terjedése a postakocsitól a táviratig és tovább? Milyen új élményeket hozott a vonat, a mozi, az autó, a repülés vagy a számítógép?

Csak néhány kérdés azok közül, amelyeknek nyomába ered az utóbbi fél évezred anyagi világát sok képpel és eredeti forrásszöveggel bemutató könyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lorinc-eletmodtortenet-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave