Záray Gyula (szerk.)

Az elemanalitika korszerű módszerei


Alkáli- és alkáliszerű atomok és ionok színképe. Dublett felhasadás

Az alkálifémek egyetlen elektronnal („világító elektronnal”) rendelkeznek a lezárt elektronhéjon (héjakon) kívül, és ennek megfelelően színképük a leginkább hasonlít a hidrogén színképéhez. Ennek felel meg, hogy az alkálifémek színképében is négy vonalsorozat figyelhető meg, melyeket még az értelmezés előtt sharp (s), principal (p), diffuse (d) és fundamental (f) sorozatoknak neveztek el, ahonnan a mellékkvantumszámok betűjelzése származik. Az alkáli-spektrumokban a vonalsorozatok ugyan nagyobb hullámhosszaknál jelennek meg, mint a hidrogén-spektrumban, de leírhatók olyan Rydberg-típusú formulákkal, melyekben a főkvantumszámokat additív korreciókkal módosítjuk. Az alapállapotban érvényes L = 0 (S) esetben a pályamomentum zérus, és a spinmomentumnak (S = 1/2) nincs beállási lehetősége. Az ennek megfelelő (1.30) egyenlet szerint az alapállapot szingulett. Ugyanez vonatkozik a nagyobb főkvantumszámú S-szintekre is. Az egyéb gerjesztési szintek az L ≥ 1 eseteket képviselik (P, D, F stb.), melyek az (1.29) egyenlet értelmében dublettfelhasadást mutatnak. A dublettfelhasadás a rendszám növekedésével növekszik, és ugyanilyen irányú az azonos főkvantumszámú és különböző mellékvantumszámú szintek elkülönülése. Utóbbira jellemző, hogy az alkálifémek legintenzívebb emissziós vonalai azonos főkvantumszámú szintek P(L = 1) → S(L = 0) átmeneteihez tartoznak. A nagyobb J-értékű szinteket többnyire magasabb energianívó (kisebb negatív energiaérték) jellemzi. Érvényes továbbá, hogy a legintenzívebb dublett vonalak intenztitásaránya 2 : 1 (lásd 1.2.16).

Az elemanalitika korszerű módszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 850 7

Az elemek minőségi és mennyiségi meghatározására kifejlesztett műszeres analitikai módszerek nélkülözhetetlen eszközei a természettudományi kutatásoknak és a minőségellenőrzésnek az ipar és a mezőgazdaság különböző területein. Segítségükkel nyerhetünk információt különböző anyagrendszerek (pl. talajok, felszíni vizek, légköri aeroszolok, meteoritok, fémötvözetek és nagytisztaságú fémek, kerámiák, élelmiszerek, biofilmek, vér- és vizeletminták stb.) elemösszetételéről. A nagyteljesítményű műszeres analitikai technikák több esetben fg/g - pg/g kimutatási határokkal és 5-8 koncentráció nagyságrendet átfogó munkatartományokkal jellemezhetők, azaz lehetővé teszik a fő-, mellék- és nyomalkotók egyidejű meghatározását akár 70 elem vonatkozásában is. Az ismertetett módszerek közül a felhasználó analitikusnak kell eldöntenie, hogy az adott anyagrendszer vizsgálatához roncsolásos vagy roncsolásmentes módszert, és ehhez mely mintaelőkészítési technikát alkalmaz. Ezen döntések meghozatalához nyújt a könyv megfelelő hátteret, ismertetve a különböző módszerek elméleti alapjait és gyakorlati példákkal segítve a legmegfelelőbb módszer kiválasztását.

A könyv egyaránt ajánlható egyetemi hallgatóknak, doktoranduszoknak és az analitikai laboratóriumokban dolgozó szakembereknek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zaray-az-elemanalitika-korszeru-modszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave