Záray Gyula (szerk.)

Az elemanalitika korszerű módszerei


Bevezetés és alapfogalmak

Az aktivációs analízis olyan kémiai analitikai módszer, amely nukleáris (fizikai) tulajdonságokon és folyamatokon alapul. A nukleáris folyamatokhoz kapcsolódó energiaváltozások legalább négy nagyságrenddel meghaladják a kémiai kötések tipikus energiáit, amiből adódnak a módszer speciális tulajdonságai. Ezek lehetnek kiemelkedő előnyök esetleg korlátok a konkrét célok és igények szerint. A módszerrel a vizsgált anyag minőségi és mennyiségi izotóp- és elemösszetételéről szerezhetünk információt az aktiválással közvetlenül vagy közvetve létrehozott nuklid karakterisztikus magsugárzásának mérésével [1, 2]. Az aktivációs analízist 1936-ban a magyar származású, Nobel-díjas Hevesy József György (lásd a 10.1. ábrát), és tanítványa Hilde Levi fedezte fel és valósította meg Koppenhágában [3]. Azóta persze a módszer sokat fejlődött, különösen a nukleáris kutatóreaktorok megépítése, majd a nagyfelbontású energiaszelektív (félvezető) detektorok elterjedése után. Az aktivációs analízis igényeivel és lehetőségeivel együtt óriásit fejlődtek a módszertani, illetve a modern mérési és számítógépes kiértékelési eljárások is. Az eddig eltelt időszakban az aktivációs analízis — unikális lehetőségei révén — termékenyítőleg hatott más (szub)diszciplinák fejlődésére, elsősorban azokon a területeken, ahol korábbi/vagy más analitikai módszerek korlátozott érzékenysége és/vagy hiányos eredményei nem tették lehetővé számos kérdés megválaszolását.

Az elemanalitika korszerű módszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 850 7

Az elemek minőségi és mennyiségi meghatározására kifejlesztett műszeres analitikai módszerek nélkülözhetetlen eszközei a természettudományi kutatásoknak és a minőségellenőrzésnek az ipar és a mezőgazdaság különböző területein. Segítségükkel nyerhetünk információt különböző anyagrendszerek (pl. talajok, felszíni vizek, légköri aeroszolok, meteoritok, fémötvözetek és nagytisztaságú fémek, kerámiák, élelmiszerek, biofilmek, vér- és vizeletminták stb.) elemösszetételéről. A nagyteljesítményű műszeres analitikai technikák több esetben fg/g - pg/g kimutatási határokkal és 5-8 koncentráció nagyságrendet átfogó munkatartományokkal jellemezhetők, azaz lehetővé teszik a fő-, mellék- és nyomalkotók egyidejű meghatározását akár 70 elem vonatkozásában is. Az ismertetett módszerek közül a felhasználó analitikusnak kell eldöntenie, hogy az adott anyagrendszer vizsgálatához roncsolásos vagy roncsolásmentes módszert, és ehhez mely mintaelőkészítési technikát alkalmaz. Ezen döntések meghozatalához nyújt a könyv megfelelő hátteret, ismertetve a különböző módszerek elméleti alapjait és gyakorlati példákkal segítve a legmegfelelőbb módszer kiválasztását.

A könyv egyaránt ajánlható egyetemi hallgatóknak, doktoranduszoknak és az analitikai laboratóriumokban dolgozó szakembereknek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zaray-az-elemanalitika-korszeru-modszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave