Záray Gyula (szerk.)

Az elemanalitika korszerű módszerei


Dúsítás amalgám formájában

Ez a leggyakoribb módszere a dúsításnak, és az amalgámképző fémionok meghatározására használható függő Hg-cseppelektród, vagy Hg-filmelektród (mercury film electrode, MFE) alkalmazásával [67]. A Hg-filmet indifferens grafit, vagy platina korongra coulombmetriás feltételekkel választhatjuk le, reprodukálható vékony Hg-filmréteget kialakítva. Utóbbi előnye a HMDE-vel szemben, hogy egyrészt az elektród térfogata kisebb a HMDE-hez viszonyítva. Ez egyrészt nagyobb mérvű dúsítás elérését teszi lehetővé rövid idő alatt, másrészt nem áll fenn a dúsítási időkorlátozás az amalgám kapillárisba való diffúziójából eredő veszteség elkerülésére. További előnye, hogy többkomponensű rendszerek analízisénél, a visszaoldási görbe csúcsai sokkal élesebbek a HMDE-vel felvett stripping görbékhez viszonyítva, mert a vékony filmelektródból az amalgám éles csúcsokat adva oldódik ki, és nem áll fenn a dúsítási időkorlátozás az amalgám kapillárisba való diffúziójából eredő veszteség elkerülésére.

Az elemanalitika korszerű módszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 850 7

Az elemek minőségi és mennyiségi meghatározására kifejlesztett műszeres analitikai módszerek nélkülözhetetlen eszközei a természettudományi kutatásoknak és a minőségellenőrzésnek az ipar és a mezőgazdaság különböző területein. Segítségükkel nyerhetünk információt különböző anyagrendszerek (pl. talajok, felszíni vizek, légköri aeroszolok, meteoritok, fémötvözetek és nagytisztaságú fémek, kerámiák, élelmiszerek, biofilmek, vér- és vizeletminták stb.) elemösszetételéről. A nagyteljesítményű műszeres analitikai technikák több esetben fg/g - pg/g kimutatási határokkal és 5-8 koncentráció nagyságrendet átfogó munkatartományokkal jellemezhetők, azaz lehetővé teszik a fő-, mellék- és nyomalkotók egyidejű meghatározását akár 70 elem vonatkozásában is. Az ismertetett módszerek közül a felhasználó analitikusnak kell eldöntenie, hogy az adott anyagrendszer vizsgálatához roncsolásos vagy roncsolásmentes módszert, és ehhez mely mintaelőkészítési technikát alkalmaz. Ezen döntések meghozatalához nyújt a könyv megfelelő hátteret, ismertetve a különböző módszerek elméleti alapjait és gyakorlati példákkal segítve a legmegfelelőbb módszer kiválasztását.

A könyv egyaránt ajánlható egyetemi hallgatóknak, doktoranduszoknak és az analitikai laboratóriumokban dolgozó szakembereknek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zaray-az-elemanalitika-korszeru-modszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave