Záray Gyula (szerk.)

Az elemanalitika korszerű módszerei


A visszaoldási módszerek

A visszaoldási módszerek, mint azt már összefoglaltuk, döntően voltammetriás módszerek, amelyek az elektroanalitikusok számára jól ismert elvek alapján működnek, ezért e helyen való ismertetésük nem indokolt. Manapság szívesen használják az ún. potenciometriás stripping technikát is (az angol potentiometric stripping analysis elnevezés utáni rövidítése PSA). Régebbi változat volt a kronopotenciometriás stripping, és csak a teljesség kedvéért említjük meg. Ma sokkal gyakoribb az ún. kémiai stripping, amely számos automatizált eljárásban került felhasználásra. Ma is elterjedten használják, főleg forgatott korongelektródra leválasztott Hg-filmelektródon dúsított termékek visszaoldására [15]. A módszer lényegileg a dúsítási fázist illetően azonos az eddig ismertetett dúsítási eljárással, azzal az eltéréssel, hogy ebben az esetben elmarad az ún. ekvilibráltatási 30 szekundumos várakozás és az elektród forgatását nem szabad leállítani, hanem a dúsítási idő leteltével azonnal el kell kezdeni a visszaoldási műveletet. Ezen stripping lépés azonban nem elektrokémiai voltammetriás módszer, hanem kémiai reakcióval végezzük el a dúsított termék visszaoldását, miközben a munkaelektród potenciáljának időbeli változását regisztrálva a potenciometriás stripping jelet kapjuk. A módszer elvét, ha konkrét példa keretében tárgyaljuk, könnyen megérthető az általános mérési elv.

Az elemanalitika korszerű módszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 850 7

Az elemek minőségi és mennyiségi meghatározására kifejlesztett műszeres analitikai módszerek nélkülözhetetlen eszközei a természettudományi kutatásoknak és a minőségellenőrzésnek az ipar és a mezőgazdaság különböző területein. Segítségükkel nyerhetünk információt különböző anyagrendszerek (pl. talajok, felszíni vizek, légköri aeroszolok, meteoritok, fémötvözetek és nagytisztaságú fémek, kerámiák, élelmiszerek, biofilmek, vér- és vizeletminták stb.) elemösszetételéről. A nagyteljesítményű műszeres analitikai technikák több esetben fg/g - pg/g kimutatási határokkal és 5-8 koncentráció nagyságrendet átfogó munkatartományokkal jellemezhetők, azaz lehetővé teszik a fő-, mellék- és nyomalkotók egyidejű meghatározását akár 70 elem vonatkozásában is. Az ismertetett módszerek közül a felhasználó analitikusnak kell eldöntenie, hogy az adott anyagrendszer vizsgálatához roncsolásos vagy roncsolásmentes módszert, és ehhez mely mintaelőkészítési technikát alkalmaz. Ezen döntések meghozatalához nyújt a könyv megfelelő hátteret, ismertetve a különböző módszerek elméleti alapjait és gyakorlati példákkal segítve a legmegfelelőbb módszer kiválasztását.

A könyv egyaránt ajánlható egyetemi hallgatóknak, doktoranduszoknak és az analitikai laboratóriumokban dolgozó szakembereknek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zaray-az-elemanalitika-korszeru-modszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave