Záray Gyula (szerk.)

Az elemanalitika korszerű módszerei


Izotópok speciációs elemzése

Egy elem izotópjainak gyakorisága különböző okok miatt, mint radioaktív bomlás (radiogén) és fizikai elválasztás (antropogén vagy környezeti elválasztás) változhat. Például az ólomnak négy stabil izotópja van (204Pb, 206Pb, 207Pb, 208Pb), de ezek közül három radiogén, urán (206Pb, 207Pb) vagy tórium (208Pb) bomlásából származik. Ezért, annak függvényében, hogy ezek az elemek a geológiai idő folyamán mikor keveredtek össze, az ólom izotópösszetétele geológiai helyenként változni fog. Izotópösszetételi adatokat használnak az atmoszférában levő ólom vándorlásának és lerakódásának követésére [210, 211] és a toxikus lerakódások forrásainak jellemzésére [212]. Radiogén eredetű és geokémiai jelentőségű más izotópösszetétel-változásokat vizsgáltak az ozmium [213], stroncium és neodímium [214] esetében.

Az elemanalitika korszerű módszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 850 7

Az elemek minőségi és mennyiségi meghatározására kifejlesztett műszeres analitikai módszerek nélkülözhetetlen eszközei a természettudományi kutatásoknak és a minőségellenőrzésnek az ipar és a mezőgazdaság különböző területein. Segítségükkel nyerhetünk információt különböző anyagrendszerek (pl. talajok, felszíni vizek, légköri aeroszolok, meteoritok, fémötvözetek és nagytisztaságú fémek, kerámiák, élelmiszerek, biofilmek, vér- és vizeletminták stb.) elemösszetételéről. A nagyteljesítményű műszeres analitikai technikák több esetben fg/g - pg/g kimutatási határokkal és 5-8 koncentráció nagyságrendet átfogó munkatartományokkal jellemezhetők, azaz lehetővé teszik a fő-, mellék- és nyomalkotók egyidejű meghatározását akár 70 elem vonatkozásában is. Az ismertetett módszerek közül a felhasználó analitikusnak kell eldöntenie, hogy az adott anyagrendszer vizsgálatához roncsolásos vagy roncsolásmentes módszert, és ehhez mely mintaelőkészítési technikát alkalmaz. Ezen döntések meghozatalához nyújt a könyv megfelelő hátteret, ismertetve a különböző módszerek elméleti alapjait és gyakorlati példákkal segítve a legmegfelelőbb módszer kiválasztását.

A könyv egyaránt ajánlható egyetemi hallgatóknak, doktoranduszoknak és az analitikai laboratóriumokban dolgozó szakembereknek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zaray-az-elemanalitika-korszeru-modszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave