Záray Gyula (szerk.)

Az elemanalitika korszerű módszerei


Atomizáló rendszerek

Az AAS, bár léteznek szilárdmintás alkalmazásai, az elemzések volumenét tekintve elsősorban oldatok elemzésére alkalmazott méréstechnika. Az atomizáló rendszer feladata, hogy az oldat, a folyadékban diszpergált részecskéket tartalmazó (szol, szuszpenzió), illetve a szilárd mintából abszorpcióra képes atomokat állítson elő. Ez történhet kémiai vagy termikus hatásra. Bár sok kémiai reakció ismert, amelyekkel vegyületekből elemeket lehet előállítani, a művelet egyéb energiaközlés nélkül csak a higany esetében tud mérhető atomgőz-koncentrációt produkálni [71]. A többi esetben a vizsgálandó elem vegyületeit nagy hőmérsékletű térben (1000–2000–3000 K) kell atomokra bontani. Erre két módszer honosodott meg, egyik a lángok alkalmazása, a másik az elektrotermikusan fűtött térben történő atomizálás. Az ETA az AAS önálló ágává fejlődött. Közel három nagyságrenddel kisebb kimutatási határral rendelkezik, mint az FAAS ezért nem egyszerűen csak az atomizálás egyik alternatívája, hanem a lángatomizálást jelentősen kibővítő lehetőség a nyomelem analitikában. Hasonló a helyzet a hideggőzös, hidrides technikával. Ez csak a hideggőzös esetben jelent atomizálási alternatívát. A hidridek, alkilok stb. képzésén alapuló módszerek ugyanis közvetlenül nem szolgáltatnak atomokat. Helyesebb ezért inkább a mintabevitel speciális eseteként tekinteni őket. A mintából hidrid vagy másfajta illékony vegyületformában az abszorpciós térbe juttatott vizsgálandó komponenst a lángba helyezett kvarccsőben vagy elektromos fűtéssel rendelkező csőben kell atomokra bontani. Ezek atomizálásához azonban az elektrotemikus atomizálásnál használtnál jóval alacsonyabb hőmérséklet elegendő (T < 1200 K). Dedina és Rubeska a hidrideket és a hidrogént tartalmazó gázelegyet nem kívülről fűti fel, hanem a gázelegyet felhasználva a küvetta előtt egy mikrolángot hoz létre. Az égéstermék az elbomlott hidridekkel jut be további fűtést már nem igénylő küvettába [7273].

Az elemanalitika korszerű módszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 850 7

Az elemek minőségi és mennyiségi meghatározására kifejlesztett műszeres analitikai módszerek nélkülözhetetlen eszközei a természettudományi kutatásoknak és a minőségellenőrzésnek az ipar és a mezőgazdaság különböző területein. Segítségükkel nyerhetünk információt különböző anyagrendszerek (pl. talajok, felszíni vizek, légköri aeroszolok, meteoritok, fémötvözetek és nagytisztaságú fémek, kerámiák, élelmiszerek, biofilmek, vér- és vizeletminták stb.) elemösszetételéről. A nagyteljesítményű műszeres analitikai technikák több esetben fg/g - pg/g kimutatási határokkal és 5-8 koncentráció nagyságrendet átfogó munkatartományokkal jellemezhetők, azaz lehetővé teszik a fő-, mellék- és nyomalkotók egyidejű meghatározását akár 70 elem vonatkozásában is. Az ismertetett módszerek közül a felhasználó analitikusnak kell eldöntenie, hogy az adott anyagrendszer vizsgálatához roncsolásos vagy roncsolásmentes módszert, és ehhez mely mintaelőkészítési technikát alkalmaz. Ezen döntések meghozatalához nyújt a könyv megfelelő hátteret, ismertetve a különböző módszerek elméleti alapjait és gyakorlati példákkal segítve a legmegfelelőbb módszer kiválasztását.

A könyv egyaránt ajánlható egyetemi hallgatóknak, doktoranduszoknak és az analitikai laboratóriumokban dolgozó szakembereknek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zaray-az-elemanalitika-korszeru-modszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave